HER ŞEY EKONOMİYE DAHİLDİR
Sibel DUYMAZ

HER ŞEY EKONOMİYE DAHİLDİR

Bu içerik 211 kez okundu.

Öncelikle Türkiye'yi soykırım yapmakla itham eden ve hiç tarih bilgisi olmayan zaten tarihi olmayan Amerika: Vietnam'da 4 milyon Kore'de 3 milyon Kamboçya ve Laos'da 1 milyon Afganistan'da 1,5 milyon Irak'ta 1 milyon Hiroşima ve Nagazaki'de 350 bin. Ayrıca 15 milyon Kızılderili'yi katletmiştir. Bu bilinmesi gereken bir konudur. Türkiye tarihinde asla soykırım yoktur. ABD Türkiye ilişkilerine gelince malum olanlar Biden Türkiye için ekonomik yaptırım kararları açıklayacak perşembenin gelişi Çarşamba’dan bellidir diyelim bu yüzden önemli günler geçiriyoruz ve Ulusal çıkarlarımız için birlik olmalıyız siyasetçiler birlikte hareket etmelidirler. Yakında Cenevre'de KIBRIS toplantısı var. Kritik zirve de İngiltere KKTC bağımsız bir ülke olarak tanıyacağını açıkladı bu iyi bir durumdur direk Londra'ya uçuşlar da açılacaktır.

Salgının açtığı ekonomik sorunlar oldukça yıpratıcı durumlara sebep oldu tüm dünyada. Türkiye en fazla istihdam ve ekonomik sıkıntılı günler yaşıyor.

İnsanlar evlerinde taş mı yesinler? Hükümet tam kapanma süresi ile ilgili rahatlatıcı ekonomik kararlarını açıklayabilmelidir ki uzun süreli tam kapanma sağlanabilsin. Salgının faturası 17 Trilyon Dolar'dır. Geçen yıl ekonomik önlemler alınmış olsaydı bugün daha rahat tam kapanma süreci sağlanabilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan KÇÖ'(Kısa Çalışma Ödeneği)nin 3 ay daha uzatıldığını açıkladı.

İşsizlik fonunda (işçiden, işverenden, vergilerden kesilen para)90 Milyarın üzerinde para olması gerekir bu da aslında yeterli bir miktardır. Fakat milyonlarca kayıtsız işçi olduğu için bu konuda da sıkıntı var 3,5 milyon insan ücretsiz izinde.

Halk için Devlet elini cebine yeterince koymamış, halka destek için iç borçlanmaya gidilebilirdi. Oysa Kamu bütçe olanağını büyük Şirketler yaşasın diye kullanmış sanıyorum. İlaç karaborsa da bunu Sağlık Bakanlığı da biliyordur. Özel hastaneler de halka açılmalıdır. Piyasa güven endeksine göre 1 ayda %7,5 düşmüş durumda; tüketici fiyatlardan, üretici üretememekten şikâyetçi. Çiftçi gübreden kısmaya başladı, üreticinin zam şampiyonu gübre oldu, çiftçi maliyetleri karşılayamadıkça tüketici de doğal olarak fiyatların yüksek olduğunu görüyor, Nisan ayında meyve de %12,2 lik artış oldu mesela yani hepsi bir zincirin halkasıdır. Desteksiz kapanan esnaf ve gelirsiz kalan haneler mecburen harcamayı kıstı.

Emeklilerin bayram ikramiyesinde yerinde saymıştır. 1000 TL’nin 670 TL’si bu durumda zaten enflasyon nedeniyle erimiş oluyor. İkramiye en az 1.600tl olmalıdır.

Emeklilikte yaşa takılanların sorunu da çok önemlidir artık çözüme ulaştırılmalıdır.

Ne yazık ki yeni bir yoksulluk türü ortaya çıkmıştır. Tüm bu olanlar, Corona sebepli ölümler, maddi sıkıntılar, evlere kapanmalar hepimiz üzerinde, tüm Dünya'da psikolojik baskılara sebep oluyor, insanlar birbirinden koptu sosyal bağlar zayıfladı tam da yaratılmak istenen algı operasyonu gerçekleştiriliyor Küreselciler belayı saldılar izliyorlar. Maalesef şartlara uymak zorunda kalmaktan başka yapacak bir şey yok tek bir şey var sürekli bilinçli olmalıyız.

Gelelim Merkez Bankası meselesine (128 milyar Dolar) yani rezervlerine Sn. Kavcıoğlu kaybolan rezervler için" Kaybolmadı sadece Varlık Yükümlülük içinde Bilançoda yer değiştirdi" açıklamasını yaptı. Türkiye'nin en büyük dolandırıcılık meselesi var bir de 392 bin kişi dolandırıldı ve bunu yapan CEO Arnavutluk'a bir çanta dolusu parayla gitmiş. Merkez Bankası Başkanı "Kripto para düzenlemesi" yapılacağını açıkladı.

60 tane Kripto Para platformu var. Bu aslında bir yazılım programı, bu sistemle uyuşturucu parası gider, altın parası gider, yani kara para gider bu durum başlı başına önemli bir konuyu teşkil etmektedir. Yani milletin bir kısmında da yatırım yapacak ve parayı kaptıracak kadar para var demek ki yani geçim sıkıntısı her zamanki gibi halkın belli bir kesimine mahsus. Kripto mağdurlarına da geçmiş olsun bu arada. Bu kapsamlı bir mesele altından çok farklı bağlantıların da çıkacağını düşünüyorum. Her şey gönlünüzce olsun…

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HAYDİ, BATMAN AŞIYA
HAYDİ, BATMAN AŞIYA
SAĞLIKTA 3 MİLYONLUK YOLSUZLUK
SAĞLIKTA 3 MİLYONLUK YOLSUZLUK