VATANDAŞ HER ZAMAN HAKLIDIR
Sibel DUYMAZ

VATANDAŞ HER ZAMAN HAKLIDIR

Bu içerik 173 kez okundu.

         Borç ve geçim sıkıntısı intiharlar sebep oluyor. Sekiz yılda 502 işçi yaşamına son vermiş emekli vatandaşın hali zaten anlatmakla bitmiyor, bir de kira veriyorlarsa Allah yardım etsin kira mı versinler, yaşasınlar mı, kredi kartı borcu mu ödesinler, ihtiyaç kredisi mi ödesinler. Hiç bir geliri olmayan sadece sosyal yardımlarla yaşamaya çalışan insanların hali zaten malum her şey almış başını gitmiş temel ihtiyaç maddeleri gıda fiyatları iki günde bir değişiyor yükseliyor. Bu önemli yaşamsal konular hepimizi zorluyor yoruyor. Hele ki büyük şehirlerde geçinmeye çalışmak daha zor kiralar denetimsiz astronomik yüksek fiyatlar maalesef bunda Türkiye'de son yıllarda iyice artan yabancı uyrukluların da suçları olmadan katkıları var.

       Doğalgaza son dört ayda 4 kez %1 zam yapıldı çaktırmadan. Tüketici 6 milyara yakın kredi kullandı. Yani borcu borçla kapatmaya çalışıyor 20 bin liralık ihtiyaç kredisinin geri ödemesi 31 bin Lira ve vatandaş yatırım için kredi almıyor ihtiyaç için alıyor. Artan maliyet nedeniyle üretici fiyat arttırıyor bu durum da ENFLASYON'un artmasına sebep oluyor. Enflasyon bu ülkede bildirimleri darbeleri yapar. Ev işçileri gelirsiz kaldı. Salgın nedeniyle evlerin kapıları kapandı onlara.
       Süt üretme sektöründe Tarım Kredi Kooperatifleri eğer benden yem almazsan sütünü almam şartı koştu, önce fabrikalardı şimdi Tarım Kredi Kooperatifleri çıktı süt üreticisinin başına, zaten sütü ucuza alıyorlar üretici bir de yemi pahalıya alacak. Fiyat belirleyen sanayiciler ve kooperatifler denetlensin ki Kartelleşme (ben ne dersem o olur) olmasın.
       Türkiye uzun zamandır iç pazarla büyüyordu bu pandemi döneminde iç pazar da kavruluyor.
        Salgın gelir dağılımını bozdu. 
Acilen salgın yönetimi içeren yeni bir ekonomi modeli yapılmalıdır
        Vatandaştan gelen ızdırap seslerine duyarlı olunmalıdır.
Vatandaş her zaman haklıdır.
Ankara'dan selâmlar.
 
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
"HALKIN SIKINTILARINI KALBİMİZDE HİSSEDİYORUZ"