BATSO SEÇİMLERİ İPTAL OLABİLİR?
Veysi ÇAM

BATSO SEÇİMLERİ İPTAL OLABİLİR?

Bu içerik 13127 kez okundu.

Son 30 yıldır, hiçbir seçim BATSO seçimleri kadar kamuoyunu bu kadar meşgul etmemişti. 8 Ekim 2022’de yapılan seçimlere rağmen, etkisi hala bitmedi ve sonuçlar Yüksek seçim kuruluna kaldı.

BATSO seçimlerinde Mavi Oy pusulasıyla seçimlere giren Abdülkadir Demir 3, Kırmızı Oy pusulasıyla seçimlere giren Bayram Demirhan 2, Sarı Oy pusulasıyla seçimlere giren Osman Nasıroğlu 1 grup kazandı. Celil Demir ise kesin olarak gördüğü 5. Grupta ancak 3. Olabildi. 5. grup ise Mavi ve Sarı grubun eşitliği nedeniyle kurayla belirlenecek. Kuraya Abdülkadir Demir ve Osman Nasıroğlu’nun 3’er meclis üyesi torbaya girecek. Toplamda 6 Meclis üyesi arasında en az 2 Meclis üyesi kazanan renk, grubu kazanmış olacak.

KURA SONRASI NE OLACAK?

1 - Mavi Oy pusulasıyla seçimlere giren Abdülkadir Demir’in ekibinden 2 isim çıkarsa, 4. grubu alarak seçimin galibi olacak ve konu kapanacak.

2 - Sarı Oy pusulasıyla seçimlere giren Osman Nasıroğlu’nun meclis üyeleri arasında kuradan en az 2 aday çıkarırsa, 2. grubu kazanmış olacak.

3 - Osman Nasıroğlu’nun 3 meclis üyesi torbadan çıkarsa 6 Meclis üyesi olacak. Bayram Demirhan ile birleşirse koalisyon ile BATSO’yu alabilirler. Bu durumda 7 grubun toplamında sandık bazında %50 oy alan Abdülkadir Demir seçimi kaybetmiş olacak.

4 - Osman Nasıroğlu’nun ekibinden 2 Meclis üyesi kuradan çıkarsa, koalisyon olsa bile Bayram Demirhan 6 meclis üyesiyle, Osman Nasıroğlu’ndan 1 Meclis üyesi fazla olacak. Bu durumda 1. Söz sahibi Bayram Demirhan olacak. Birleşme olursa BATSO başkanını Bayram Demirhan belirleyecek. Osman Nasıroğlu’nun ekibine ise BATSO Başkan vekilliği ve Meclis Başkanlığı verilecek.

5 - Kuradan Osman Nasıroğlu’nun ekininden 3 kişi çıkarsa 2’şer yıl sırayla başkanlık modeli devreye girecek.

7 – Her şeye rağmen Osman Nasıroğlu ve Bayram Demirhan arasında birleşme olmazsa, BATSO seçimlerinde 21 Meclis üyesinin 11’i bir araya gelmezse, seçimler iptal olur ve olağanüstü seçime gidilir.

8 – Veya Abdülkadir Demir ile Bayram Demirhan birleşirse, toplamda 15 Mecls üyesi ile güçlü bir oda olur.

9 - Seçimlerin iptal olmaması için ise, 9 Meclis üyesi alan Abdülkadir Demir, rakiplerinden 2 Meclis üyesi transfer ederse, tekrar Başkanlığını ilan edecek.

KAMUOYUNDAKİ İDDİALAR VE DEDİKODULAR….

1 - Bayram Demirhan’ın yakın çevresi ise seçimlere 1 ay kala adaylığını açıklayan Osman Nasıroğlu’na tepkili. Çünkü diyorlar ki ; ‘Osman Nasıroğlu aday olmasaydı, Bayram Demirhan seçimleri 6-1 veya 7-0 kazanacaktı. Osman Nasıroğlu Bayram Demirhan’ın oylarını 2’ye böldü. Onun için Bayram Demirhan kaybetti.”

2 – Seçim öncesi bazı aracılar nedeniyle Bayram Demirhan ve Osman Nasıroğlu’nun birleşmeleri için devreye girdiği, ancak başarısız olduğu belirtiliyor.

3 – Bu durumda 7 gruptan 0 çeken Celil Demir ve 2 grubu kazanan Bayram Demirhan, hiçbir siyasi partinin desteğini arkalarına almadan bağımsız bir şekilde seçimlere girip çıktılar.

4 – Seçim öncesi bütün adaylara eşit mesafede olduklarını belirten İYİ parti, SP, YRP, Gelecek Partisi, Demokrat Partisi ve Deva Partisi ise doğru açıklamalar yaparak, bu işe siyasetin girmemesinden yana tavır aldılar. Buda doğru olandı. Çünkü Oda seçimlerinin siyasete alet edilmesi doğru değildir. Siyasi partiler ellerini odaların üzerinden çekmeli. Hizmet odaklı, yatırıma dayalı, projeci, sanayi ve ticarete yatkın isimlere destek verilmelidir. Siyasetçiler kendi işlerine baksın...

DİP NOT; BATSO seçimlerini BHA medya Grubu olarak, Batman’da anında duyuran, ekibimiz yine farkını ortaya koyarak, bütün yerel ve ulusal basını geride bırakıtı. BHA Medya Grubu 4 BATSO Başkan Adayının da haberlerini ve reklamlarını yaparak eşit mesafede durdu.

Sonuç ne olursa olsun…Kazanan Batman olmalıdır….

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KURBAN, TELAFİ ETMEKTİR!
KURBAN, TELAFİ ETMEKTİR!
YAKUP KÜÇÜKLER, ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ…
YAKUP KÜÇÜKLER, ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ…