EBEVEYN DESTEĞİYLE ÇOCUKLUK KORKULARINI AŞMAK MÜMKÜN!
Psikolog Özge YİĞİT

EBEVEYN DESTEĞİYLE ÇOCUKLUK KORKULARINI AŞMAK MÜMKÜN!

Bu içerik 3009 kez okundu.

Çocuklar gelişim evrelerinde çeşitli  korkular geliştirirler. Çocuklar kimi zaman korkuları aracılığıyla çevrelerine uyum sağlamayı, sorunları ile baş etmeyi, tehlikelerden kaçınmayı öğrenirken kimi zamansa korkularının etkisiyle içe kapanıklık ve iletişim problemleri gibi tutumlar geliştirebilirler.

Çocuklarda En Sık Karşılaşılan Korkular

•Aileden ayrılmak ve ayrı kalmak

•Diğer çocuklarla ve yetişkinlerle iletişime geçmek

•Fiziksel tehlikeler (yüzmek, bisiklete binmek vs.)

•Çevre ve doğayla ilgili korkular ( hayvanlar, böcekler vs.)

•Sağlık süreçleri ile  ilgili korkular ( doktor, hemşire, aşı, dişçi vs.)

•Bilinmeyenle ilgili korkular ( ölüm, karanlık  vs.)

•Hayali süreçlerle ilgili korkular (canavarlar  vs.)

Peki bu durumlarda ebeveyn tutumu  nasıl olmalıdır?

İşte burada aslında sormamız gereken soru budur. Çünkü ebeveyn çocuğa korkunun çok doğal olduğu mesajını  verip durumu normalleştirebileceği gibi yine başka bir tavırla çocukta oluşmuş olan korkunun  maalesef beslenip daha da  büyümesine neden olabilir.

Öncelikle ebeveyn mutlaka çocuğun korkularını dinlemeli,onu ciddiye aldığını ve anladığını hissettirmelidir.Unutulmamalıdır ki; çocuğun anlaşıldığını hissetmesi onu her durumda sakinleştirecek  en önemli  unsurdur.    

Yapılmaması gereken bir davranış ise çocuğumuzun korkularını küçüksemek olacaktır.  ‘’Bu da korkulacak şey mi? Sen kaç yaşına geldin , büyü biraz, bu korkularından kurtul artık ! gibi süreci normalleştirmekten uzak yaklaşımlardan kaçınalım.Bu tutum da korkuyu büyüteceği gibi  bir de çocuğu farklı konularda da kaygılanmaya itebilir.

Korkular genelikle bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Konuyla ilgili yaşa uygun  hikayeler okuyarak , bilgilendirici kısa videolar izleterek ,somut verilerden yararlanarak çocuğun konu hakkında ki bilgi eksikliği giderilebilir.

Yine kendi deneyimlerinizden çocuğunuzun yaşına uygun olacak şekilde bahsetmekte destekleyici bir yöntem olacaktır. ‘’Biliyor musun, küçükken bende karanlıktan korkuyordum , bu yöntemi uygulayarak kurtuldum.’’gibi.

Çocuğunuzun cesur davrandığı durumları görüp, ona yerinde ve abartılı olmadan övgülerde bulunun.

 Korkuyla ilgili olarak birlikte yapabileceklerinizi konuşmakta önemli bir noktadır. Mesela karanlık  korkusundan bahsediyorsak çocukla birlikte seçilecek bir başucu lambası alınması gibi.

Bunların dışında  korkunun altında yatan çocuğu derinden etkilemiş bir olay veya travma olabilir.Kardeş doğumu,boşanma,bir yakının kaybedilişi,okula başlama vb. Bu konularda hassas davranmalı, meseleyi gözden kaçırmamalıyız. Konunun uzmanından yardım alarak sorunu bulmalı ve  uzman eşliğinde çözümüne yönelik tutumlar geliştirmeliyiz.

 Psk.Özge yiğit

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KURBAN, TELAFİ ETMEKTİR!
KURBAN, TELAFİ ETMEKTİR!
YAKUP KÜÇÜKLER, ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ…
YAKUP KÜÇÜKLER, ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ…