NARLIDERE HUZUR EVİNDE NELER OLUYOR?
Sibel DUYMAZ

NARLIDERE HUZUR EVİNDE NELER OLUYOR?

Bu içerik 243 kez okundu.
NARLIDERE HUZUR EVİNDE NELER OLUYOR? TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU RESMEN 
 
5 yıllık sakinim. 12,3 ,2 de kalıyorum . Sosyal gorevlimiz Berivan Hanımdır.
11,hzr,2020 tarihinde 10, sularinda,ben banyo dayken kapimiz,çok sert tekmelenir gibi çok şiddetli çalındı.Oda arkadaşım M.Naim Şenol açınca bir konusma basladi.Benimle görüşeceklerini duyduğumda geliyorum diye seslendim.Kapıda Hakan(sosyal), şef garson Doğan ile birlikte 6,,7 kişi vardı.,Maskesizdiler,resmi kıyafet,karantina kıyafeti yoktu.Aralarinda sosyal mesafe de korunmuyordu..Bana da yapışik gibi duruyorlardi. Hakan ,,senin odanı aramaya geldik, ,,,,,SEN BIZİ ŞİKAYET EDERSİN HA,,,,,,diye soze başladi.Ne araması,hayrola ne olmuş dediğimde, biraz daha ustume gelerek bizim takdirimiz arayacağız diye diklendi.Gerekçeyi soruyorum söylemiyor.Elinde yazılı bir kağıdı işaret ederek,özel bir tutanak ile arayacağız.diyor..Özel bir tutanak la aranmaz ,dedim..Biz hep böyle arıyoruz diye yanıtladı.Ben de burası ozel yaşam alanı dır, hane dir,mahkeme kararı olmadıkça haneye tecavüz saýılir diye karsı çıktım..Ama mahkeme kararıyla gelirsen ceplerimi bile arayabilirsin dedim.Hangi mahkemenin karari diye sorunca,hangisi olursa ceza,sulh veya ağır ceza,,,hangisi olursa dedim.Biz hep böyle yaparız diye ısrar ettiyse de ,ben karsi çıkıp izin vermedim..Giderek sesi gürleşiyor gürültu olusturuyordu..İfadeleri de giderek kabalaşıp nezaketsizleşiyordu...
Bu arada,,Ayse hanım,bu ÖMER bize zorluk çıkarıyor,odasını aratmıyor, mahkeme karari istiyor,,,dedikten sonra birkac birşey daha konustu kapattı.Bana ve kapıya yapışık gibi duran yapılı elaman,ne oldu Hakan Bey dedi,,O da odasını aratmıyor diye tutanak hazırlayin dönün dedi...Ben de,,,bak gördün mü boşu boşuna yanlış iş ile uğraşıyorsun der demez,,bana saldırıp darp etmek üzere hamle yaptı.
,,Verilmiş sadakam varmış ki ,,,onun demir yumruk ve şimşek gibi gürleyişlerinden etrafındakiler sayesinde kurtuldum...,,,,
Bu defa daha da şiddetli ve kendini kaybetmiş şekilde bir atak daha yaptı..Baktı ki tutuluyor,daha da azgınlaştı..Yerlere sürünüyorcasına saldırı isteğini sürdürdü..5,,,,10 mt. kadar ileride ,,,,terbiyesiz,adi lik vb.hakaretleri yüksek sesle haykırırken , ben de ilk kez kötü ifadeler kullanıyorsun,guzel konuşalım,ben sizin dedeniz yaşındayım diye uyardım..,,,Sana soracağım,devlet memuruna karşı çıkamazsın,hem hizmet alıyor,hem nankörlük yapıyor,beğenmiyorsan defol git,,,dedi.Meğer birçok sakine benzer ifadeleri kullandığını duydum..Tekrar uyarma gereği duydum,,SİZ ÖNCE YAŞLILARLA,BUNALMIŞ İNSANLARLA NASIL KONUŞULACAĞINI ÖĞREN,HAKARET ETMEDEN KONUŞ,,, dedim.Karşılıklı atışma 2,3 dakika surduktrn sonra yanındakiler kollarına girip uzaklaştırırken beni de kapidan ıçeri itip kapıyi kapattılar..
Yaşadıklarımdan müthis etkilendim.üzuldüm,ağladım.Sakinleşincenormalde 11 olan tansiyonum 18 idi..
3aydir ara katta az günes alan bir odada hücre de tutulduğumuzdan pisikolojimiz,sosyal ilişkilerimiz bozul.mus kronik hastaliklarimız depreşmisti..Bu baskı çileye hatta izdıraba dönüştü..Bu surede sağlik sorunlarım dolayisiyle kontrollerim ve tedavilerim aksadı çok zarar gördum.Hiperlipidemi,lenfoma hodgkiks ve diyabet mellutis sıkıntılarım pik yaptı. 13 mart ta retina ve katarak ameliyatımın kontrolune gönderilmedim, Dr telefonlarına ya ulaşılamıyor,ya cevap vermiyor ya da yok denildiklerinden ulaşamıyordum. Gözluk sorunumundan dolayı bu sürede görme okuma,tv.ve tablet bakamadım. Telefon operatörleriyle sorunlarımız için basit sorun diye kulak arkası edildi.Bizden daha zor durumda olanlar,, bizim kadar direnemeyip,yürüme,beslenme,temizlik yeteneklerini kaybedip ecelleriyle değil de tahammül edilemez şartlardan öldüğünü duyduk..Böyle haberler bizim sıkıntımızı kat kat artırdı.Tanıdıklarımızın
Kimin tedavide,kimin durumu nasıl kım öldü vb bilgi akışı talep etsek de bilgilendirilmedik..insan yerine konulmadık.
BU NEDENLERLE BİR AMIR EMPATİ YAPABILECEK VİCDANLİ BİRINE ULAŞAMADIK GÖREMEDIK..
Halbuki kafesteki bir hayvan bile olsa yemek su vermek yetmez,bakıp gözümüzle görelım derdi varmı der insan
Peklik sorunumuz var dediğimizde bulunduğunuz yerde zıplayin dendi,,ta
bldotlarda sık sık muz verildi,markette muz hiç eksik olmadı,tam anlamıyla gavuruna bir yaklaşımdı.Keten tohumu,tarçın,zencefil,zerdeçal karanfil vb ya da sarımsak,yeşillik, enginar,havuç,turp,brokoli,karnabahar, prasa dediğimizde komiksiniz dendiHele salça peynir zeytin talep edersen güldüler bıze...İSTE BU YÜZDEN BU YAŞAM ŞEKLİNİ REVA GÖRENLER İ GÖRMEK İSTEDİK.KİMSELER YOKTU YARDİM İÇİN..
İyi ki sağlık ara elamanları,garsonlar,temizlik elamanlaŕı vardı.Bunlar sayesinde hayattayız.Bin yaşasınlar
Ünvan sahibi adını sanını bilmediğimiz biriler,,hoporlörde sabır tembihlerini isittik.Hatta bir defasında ,,,ben çamaşırhaneden ,,,,, ,,,,,,,kim im odalardan çıkmayin vb.anons yaptı..Bu bir yanlışlıkmıydı yoksa komiklik için mi yapıldı henüz öğrenemedik...BÖYLE BUYRUKLARI KİM İCAT ETTİYSE,KİMİ MUTLU ETMİSTİR,, VEYA BU SAÇMALIKLARDAN UTANANLARDA VARMİYDI ÇOK MERAK ETTİK..
Bir kez Berivan hanım,ben 7,,15 in sosyalı oldum,iyi misiniz diye sordu..İki kez de ,,piskolog,,olduğunu söyleyip yardıma ihtiyaç varmı diye sordu,,sanırım asıl öğrenmek istedikleri,,yaşıyorlar mı öldüler mi idi.
ULKEM VE KURUM ADINA ÇOK ÜZGUNUM.oysa buraya kaydolurken ne kadar güzel ve olumluluk varsa kurumla ozdeşirdi.En eski sakinler,burasi hergun daha kötüye gidiyor evlat derlerdi.Gel de rahmet okuma.bu guzel insanlara.Keşke gelen gideni aratmayıp vasat olabilselerdi.
Şimdi çalısanlardan evde başlarını yastığa konulunca ,,bugün yövmiyemi hakettim mi diye düşünmeli..ÖZELLİKLE YÖNETİCILER E önerimdir.
Biz ,bizi anlayabilen,işinin ehli,eğitimiyle yeterli donanımlı larla Devlet güvencesinde şevkat ve saygıyla son günlerı yaşamak istiyoruz.
Dün yaşadıklarım hayatımın hıçbir döneminde bu denli onur kırıcı,basit,çirkin ve seviyesiz bir olay ne gördüm ne de duydum.
Detaylarıyla anlattığım bu elim olayı değerlendirmelerinize,gereğini arz ederim,
Degerlendirme makul süreyi aşarsa mahkemeye gitme hakkım saklıdır.
Saygılarımla..
Dağitim,,
1,,narlıdere huzurevi md.
2,,Basbakanlık yüksek denetleme kurumu
3,,izmir valiliği
4,,İzmirASPB bölge md...
 
Bir arkadasim Dan alintidir. Yetkilileri goreve davet etmek ve sosyal medya da farkindalik olusturarak Yasam kosullari nin duzeltilmesine destek olmak amaci ile paylasiyorum. Lutfen sizlerde kopyala yapistir yaparak sayfanizda paylasip destek olun.
Alıntı !!! LÜTFEN OKUYUN !!!
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA