GÜNDEM KORONA VİRÜSÜ
Sibel DUYMAZ

GÜNDEM KORONA VİRÜSÜ

Bu içerik 357 kez okundu.

         Virüs konusunda en önemlisi tabiki sağlığımız ve canımız. Fakat virüs ekonomik krize de yol açacaktır, açmıştır bile bu nedenle ekonomik paket önlemleri değil PANDEMİ (Dünya da salgın hastalık önlemleri) büyük önlem oluşturulmalıdır.
          Tarım sektörüne ağırlık vererek bu krizi olumlu yöne çevirebiliriz. Netice de topraklarımız var verimli, sularımız var yeterince sulama yapılabilir, iklimimiz müsayit yani ekonomik açıdan darbe alsak bile toprağımız bizi kurtarabilir. Daha büyük ekonomik kararlar alınarak, virüs olan ülkelerden ithal ettiğimiz ürünleri artık kendimiz üretir duruma gelmeliyiz, Sanayimize ağırlık vermeliyiz. Bir çok kuruluş,firma ciddi zararlara uğramışlardır ve maalesef konu bu meselelerle bağlantılıdır. "Her şerde bir hayır vardır" denir ya bu korona virüsü de zorunlu olarak bu doğrultuda ekonomik kararlar alınmasına ve bu gerçeklerin görünürlüğünü farkına varılmasına sebep olur diye umut ediyoruz.
        Bir de bu önemli konuyu ranta dönüştüren göya uyanıklar var ki en çok da onlara kızıyorum açıkçası, bir piyasa denetimi gerekmiyor mu? Serbest piyasa anladık ta bu durumda bu kadar kullanılmaz yani.... "Gavur" Almanya topluma moral olsun diye dezenfektan fiyatını yarıya indirirken, "Müslüman" Türkiye de 25 Şubat'ta 41,99 lira olan dezenfektan fiyatı 249,90 liraya çıkarıldı...Maskeler ve dezenfektanlar Devletten Bakanlık kanalıyla halk sağlığı merkezlerinden ücretsiz veya çok cüzzi bir miktarla vatandaşa ulaştırılmalıdır.
        Belki halkımızın panik olmaması için bazı rakamlar tam olduğu gibi açıklanıyor olabilir. Ankara da Zekai Tahir Burak Kadın ve doğum Hastanesi ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi bu kriz dönemine hazırlanmış vaziyette olduğunun bilgisini aldım. Öncelikle Sağlık Bakanlığımızın önlem ve tedbir çalışmalarını da gerçekten takdir ediyorum bence Allah'ın izniyle başarılı bir kriz yönetimi olacaktır.
         "Tedbir kuldan, Takdir Allah'dan" diyelim ve bizde yine tekrar edelim korona virüsü için tedbirlerimizi :
_ Lütfen ellerimizi sık sık yıkayalım, bu çok önemlidir.
_ İnsanlarla aramızda en az bir metre mesafe bırakalım.
_ Akraba eş dost ziyaretlerimize ara verelim.
_ Mümkünse evlerimizden zorunlu durumlar dışında dışarı çıkmamaya özen gösterelim.
_ Toplu taşıma araçlarından indiğimizde ellerimizi hiç değilse kolonya veya dezenfektan ile temizleyelim, burnunuza çekelim.
_ Dışarıdan eve geldiğimizde giysilerinizi mutlaka değiştirip havalandıralım.
_ Yaşam alanlarımızı,yataklarımızı, işyerlerimizi uzun süre havalandıralım.
_ Evlerimizi yaşam alanlarımızı (kapı kollarını merdiven pervazlarını) her yeri her  gün sirke ve çamaşır suyuyla düzenli olarak temizleyelim.
_ Sarılma,tokalaşma, öpüşme gibi geleneksel alışkanlıklarımıza ara hatta aslında son verelim.
_ Bol su içelim bu çok önemli.
_ Ağzımızın kurumasına hiç izin vermeyelim, sıvı şeyler içmeye dikkat edelim.
_ Bünyemize kuvvetlendirmek yiyeceklerle vücudumuza direnç sağlayalım eski usul ve doğru beslenme.
_ Her gün tuzlu, limonlu, sirkeli suyla gargara yapıp boğazı'mızı dezenfekte edelim bu virüs önce boğazda sonra ciğerlere yerleşiyor bu sebeple bu gargara ile onu boğazdan inmeden yok etmeliyiz.
_ Her gün ağzımıza bir iki tane kuru karanfil alalım antiseptik dir  mikrop öldürücü özelliği vardır. Çayınıza da koyabilirsiniz tarçın da tüketmeyi ihmal etmeyelim.
        Ülkemiz ve Dünya çok ciddi bir sorunla karşı karşıya Allah yurdumuzu en az hasarla bu felâketden kurtulmayı nasip etsin, Yar ve Yardımcımız olsun.
        Ankara'dan selâm ve saygılar.
                  
                                   Sibel Duymaz

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA