BİR MUHTARIN SÖYLEDİKLERİ VE DÜŞÜNDÜREN GERÇEKLER…
Veysi ÇAM

BİR MUHTARIN SÖYLEDİKLERİ VE DÜŞÜNDÜREN GERÇEKLER…

Bu içerik 513 kez okundu.

Bazen bir vaka ve bir tek söylem; bizlere sessiz sorunların nasıl ciddi ve sesli sorunlara dönüştüğünü gösterir…

Yoğun gündem arasında aklıma bir mevzu geldi, birkaç hafta önce Batmanın 3 muhtar derneği bir aradaydı…

Hem de kolay kolay bir araya gelmeyen bu dernekler.

USED Genel Başkanı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında millete hizmet yaptığına şahit olduğumuz ve yine milletin sorunlarının gündemleşmesi için çaba sarf eden Osman Bağaç, Batmandaki muhtarları bir araya getirip “sorunlarımızın çözümünü istiyoruz” diye bir organizasyona imza atmıştı.

İşte sessiz kalmış bir vaka o basın açıklaması esnasında gün yüzüne çıkmıştı, sessiz bir sorun sesli ve tonlu bir serzenişe dönüşmüştü.

Batmanda onlarca mahalle muhtarını bir nevi Batman’ın yarısını temsil eden Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Mahsum Padir, kendisinin de bir zamanlar emek verdiği ve kurucuları arasında yer aldığı AK Parti’nin son halini eleştirmişti…

“Ben bir mahalleyi temsil eden muhtarım, ayrıca Batmanın yarısı kadar muhtarları da temsil eden biriyim ama bir İl Başkanımızı defalarca aramama rağmen kendisine ulaşamıyorum…” cümleleri ile başlayan sitemler, basın toplantısına damga vurmuştu.

Bu cümleler halen bazı yerlerde konuşulmaya devam ediyor.

“Arkadaş nasıl olurda bir muhtara cevap verilmez, telefonuna çıkılmaz” dedirten bu vaka bence ciddi bir sorundur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan muhtarları dinlerken Batman teşkilatı dinlemeyecek kadar yoğun mu acaba?

Ki, öğleye kadar parti’de bazen in-cin top oynuyor.

Bu sitem ve serzeniş hepimizin ortak sitemi olsun.

Peki nasıl iyi bir idareci olunabilir?

Bugün idarecilerin çok çeşitliliği vardır.

Mesela; merkezi hükümet ve devleti temsil eden valiler, yerel yönetim yani belediye başkanları, parti idarecileri örneğin hükümetin illerde temsilcileri olan il başkanları…

Eskilerimiz; “İdareciliğin mektebi yoktur” derlerdi.

İdarecilik kabiliyet sahibi olan insanların hadiselerle pişip, yoğrulması ile olur. İyi bir idareci olmak için tek başına diploma sahibi olmak yeterli değildir.

İdareci; becerisi olan, elinden iş gelen, usta, maharetli, mahir, mahirane olan kimselere verilen addır. İyi bir idareci olunabilmesi için o insanın şöyle olması lazımdır: adaletli, akıllı, cesur, yumuşak huylu, vefalı, şefkat ve merhametli, sabırlı, affedici, şükür edici, itidalli, bilgili,  namuslu ve vakarlı. Esasında bu saydığımız sıfatları tek tek açmak ne manaya geldiklerini anlatmak mümkün. Yazımız çok uzamasın diye açıklamalarına giremiyoruz.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz, en korkunç suç ve cinayetlerden mahkûm olan bir suçlu bile kendini suçsuz kabul eder. Yaptığı kötülükleri kendisi için normal bir çıkara bağlamaya çalışır. Elbette ki insanları idare ederken herkesi memnun etmek zordur. Çünkü eskilerimiz: “İdarecilik ateşten bir gömlektir” derlerdi.

Uzatmadığımız yazımızın son cümlesi ise şöyle olsun “lütfen bizim, toplumun beklenti içinde olduğu idareciler olun”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MEDYA GAZETESİ 19 YAŞINDA
MEDYA GAZETESİ 19 YAŞINDA
MAHSUR KALAN ÖĞRETMEN KURTARILDI
MAHSUR KALAN ÖĞRETMEN KURTARILDI