GİNGİVİTİS NEDİR?
Dt. Osman ŞEN

GİNGİVİTİS NEDİR?

Bu içerik 516 kez okundu.

Gingivitis,dişeti hastalığının ilk ve tedavisi en kolay aşamasıdır.Diş eti iltihabının nedeni,plaktır.Peki nedir bu plak? Plak; diş ve diş eti etrafına yapışan yumuşak ,renksiz, yapışkan bakteri filmidir(kolonisidir)

Diş fırçalama eksikliğinde ortaya çıkan bu plak diş eti dokusunu tahrip ve tahriş edip ilk belirti olarak kızarıklık oluşturur.Sonrasında diş eti kanaması ,ağız kokusu,kötü tad,kötü nefes gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Dişeti iltihabının klasik belirtileri , diş fırçalama sırasında kanayan kızarık ,şişmiş veya hassas diş etleridir.Dişeti hastalığının bir başka belirtisi de dişlerin uzun görünmesine yol açan dişeti çekilmesidir.Diş eti hastalığı diş ve diş etleri arasında ,plak ve yiyecek artıklarının toplanmasına yol açacak cepler oluşturabilir. Bazı insanlar ,hastalık ilerlemese bile tekrarlayan kötü ağız kokusu veya ağızda kötü tatla karşılaşabilirler. Dişeti iltihabını nasıl önleyebiliriz? Gingivitis diş eti iltihabının ilk aşaması olduğu için tedaviside oldukça basittir.Peki nedir tedavisi? Önemli olan iyi bir ağız bakımıdır.Diş hekimi tarafından profesyonel temizlik yapılması son derece önemlidir; çünkü plak sertleştiğinde ve tartar halini aldığında , sadece diş hekimi tartarları temizliyebilir.

Aslında en önemli konuya geldik özün sözü nasıl engelleyebiliriz biz bu gingivitisi ?

1.plak ve yiyecek artıklarını temizlemek

2. tartar oluşumunu kontrol etmek amacıyla doğru şekilde dişleri fırçalamak

3.diş ipi kullanmak

4.çene kemiginiz ve dişleriniz için doğru şekilde beslemek

5.sigara ve tütğb mamüllerinden uzak durmak

6.düzenli olarak diş hekimine giderek 6 ayda bir kontrol edilmelidir .

7.ağız çalkalama suları ve gargaralar kullanmak.

Unutmayın herşeyin başı sağlık ,sağlığın başı dişlerdir.Sağlıklı gülüşler ve sağlıklı bir beden için dişlerinizi ertelemeyin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sınavı kazanan korucular açıklandı
Sınavı kazanan korucular açıklandı
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”