“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI, KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAMALI”
Dt. Osman ŞEN

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI, KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAMALI”

Bu içerik 341 kez okundu.

Diş Hekimi Osman Şen;

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI, KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAMALI”

Veysi ÇAM - BHA – KENDİNİZİ BİRAZ TANITIR MISINIZ?

DT. Osman ŞEN; 1992 yılında Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Hisar köyünde dünyaya geldim.  2004 yılında Ziya Gökalp ilkokulundan mezun oldum.  Batman’da Ortaokul eğitimimin ardından, 2010 Bismil Anadolu lisesini bitirdim. 2017 yılında Yakındoğu Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinden mezun oldum. 1 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra, Kerim Dental ailesine katıldım. Şu anda Kerim Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini 3 ortağımla birlikte çok modern bir şekilde kurduk. Bir yıldan bu yana Kerim Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ailesinde Batmanlı hemşerilerimize büyük bir özveriyle hizmet ediyoruz. 

Veysi ÇAM - BHA – AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NE ZAMAN BAŞLAR?

DT. Osman ŞEN; Ağız ve Diş Sağlığı en geç 2 yaşında başlamalı. Ağız ve diş sağlığı bakımı ve sürdürebilirliğinin küçük yaşlarda başlaması gerekir. Çocuklarda spor yapmak kadar ağız sağlığının da ön planda tutulması gerekir.  

Veysi ÇAM - BHA - ÇOCUKLARDA BESLENME VE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ NEDİR?

DT. Osman ŞEN; Küçük çocuklarda beslenme yetersizliği ve beslenme dengesizliği çeşitli sağlık sorunlarıyla birlikte ağız ve diş sağlıkları üzerinde de oldukça büyük problemlere neden olabilmektedir. Özellikle tek tip beslenme, poğaça, çikolata, börek, tatlı bisküvi ve yanında gazlı içecekler ve hazır meyve suları gibi besinler, çocuğun gelişimine hiçbir yarar sağlamadığı gibi hem obezite dediğimiz şişmanlık hastalığına zemin hazırlamakta hem de içerdikleri yüksek şeker oranı nedeniyle ağız ve diş sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukların her öğünde almaları gereken besinleri düzenli ve yeteri miktarda almaları ağız ve diş sağlığı açısından da büyük önem taşır.

Veysi ÇAM - BHA – ÇOCUKLARA DENGELİ VE YETERLİ BESLENME KONUSUNDA NELER ÖNERİRSİNİZ?

DT. Osman ŞEN;  Çocuklar mutlaka kahvaltıda yumurta, süt, peynir, pekmez gibi hem besin değeri yüksek olan hem de diş gelişiminde ve dişlerin çürükten korunmasında önemli rol oynayan besinlere yer verilmelidir. Özellikle peynirin yemek sırasında asidik olan ağız ortamını bazik hale getirmede ve dişlerin temizlenmesinde önemli bir rolü vardır. Bu nedenle kahvaltı sonrasında dişlerin fırçalanamadığı durumlarda en son peynir yenilmesinin diş çürüğünden korunmadaki etkisi büyüktür. Ana öğünlerde; fast food tarzı beslenmenin yine ağız ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri büyüktür. Bu nedenle bu tür yiyeceklerin ve bunların yanı sıra kolalı içeceklerin tüketiminin kısıtlanması gerekir. Ağız ve diş sağlığının devamlılığı açısından lahana, brokoli, karnabahar, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelerle, dönüşümlü olarak balık, tavuk, et gibi yiyecekleri tüketmek gerekir.
Cips, şekerleme, çikolata, bisküvi, poğaça, kek vb. gıdaların esas yemek yerine ve çok miktarda tüketilmeleri mutlaka engellenmelidir. Özellikle çocuklar gündüzleri okul kantinlerinden bu tür yiyeceklere kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Ancak bu yiyeceklerin yerine vitamin, protein ve kalsiyum içeriği yüksek ve aynı zamanda diş çürüğünden korunmada önemli katkıları olan meyve, ayran, süt, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz gibi yiyeceklerin tüketiminin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Veysi ÇAM - BHA – ÇOCUK VE GENÇLERDE DİŞ ÇÜRÜMELERİ NASIL BAŞLAR?

DT. Osman ŞEN; Günümüzde çocuklarda ve genç erişkinlerde diş çürüğü görülme oranı ne yazık ki her geçen gün artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar, bu durumun nedenlerinin başında çocukların ağız-diş hijyen alışkanlıkları ile beslenme alışkanlıklarındaki hataların geldiğini göstermektedir. Bu nedenle çok sayıda diş çürüğü olan bireylerde diş tedavilerinin yanı sıra mutlaka bireyin beslenme alışkanlıkları da araştırılmalıdır. 

Veysi ÇAM - BHA - ÇOCUKLARIN AĞIZ VE DİŞ BAKIMI İÇİN EBEVEYNLERE NE GİBİ TAVSİYELER ÖNERİR SİNİZ?

DT. Osman ŞEN; Düzenli hekim kontrolü, çocuğun hekim ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlenme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çocuğun ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacaktır. 6-8 ayda ilk süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte temizlik işlemi de başlar. Anormal bir durum yok ise ilk diş hekiminin muayenesi 2 yaşına kadar bir kere yapılmalıdır. 

Veysi ÇAM - BHA – ÇOCUKLARIN BELİRLİ ZAMAN ARALIKLARINDA DİŞ KONTROLLERİNE İHTİYAÇLARI VAR MI?

DT. Osman ŞEN; Evet kesinlikle yapılmalıdır. Kontroller düzenli olarak 6 ayda bir yapılır. Çocukların diş hekiminden korkmalarında en büyük etken anne, baba ve yakın çevredeki insanların diş hekimi hakkında konuşmaları, korkuları ve kötü hatıralarıdır. Özellikle diş hekimi korkusunu arttıracak korkutmalar, tehditler çocukların korkularının yerleşmesine sebep olur. Böyle bir durumda çocuk daha önce hiç diş hekimine gitmemiş olsa bile diş hekimi korkusunu anne ve babasından öğrenebilir. Ağrısının giderildiğini, tedaviden sonra mutlu olduğunu söyleyen anne-baba, çocuğa çok daha olumlu bir mesaj vermiş olur. Aynı zamanda tedavi aşamasında diş hekimi ile kurulan iyi diyalog çocuğun diş hekimine alışmasına yardımcı olur. Böylece çocuk, diş hekimi ziyaretlerinin normal ve düzenli olması gerektiğini öğrenir. Böyle yetişen bir çocuğun hayatı boyunca zaten dişleriyle sorunu olmayacaktır. Çocuklar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır. Diş fırçalamayı öğretmenin en kolay yolu anne-baba olarak ona örnek olmaktadır. Ev içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen çocuk, bu alışkanlığı daha kolay kazanır. 

Veysi ÇAM - BHA  - 20’LİK DİŞLER NE ZAMAN ÇIKAR VE ÇEKİLMELİ Mİ?

DT. Osman ŞEN;  20'lik dişler olarak bilinse de bu dişler 16 yaşında da, 70 yaşında da çıkabilir. 20’lik dişlerin çekilmesi zorunlu değildir. Kullanılabilir ve sağlıklı olduğu sürece ağız içindeki tüm dişler, vücuttaki diğer organlar gibi korunması ve tutulması şart olan üyelerdir. Gömülü 20’lik dişler, pozisyon olarak çıkamamış ve önündeki dişe baskı yapıyorsa bir önündeki azı dişinin çürümesine, kaybına ve sıkıştırmaya bağlı olarak her iki çenede ön grupların çarpışıklığına yol açabilir. Gömülü kalan 20 yaş dişi bazen kistik oluşumlara da neden olabilir. 

Veysi ÇAM - BHA  - İLTİHAPLI APSELİ DİŞ ÇEKİLİR Mİ?

DT. Osman ŞEN;  İltihaplı ya da apseli dişlerin çekiminde durumun akut/kronik olduğuna bakılır. Eğer hızla gelişen, enfeksiyon bulgularına sahip bir durum varsa çekimden önce, öncelikle antibiyotik desteği olmalıdır. Aynı zamanda enfeksiyona sebep olan etken de, örneğin diş çürüğü, mümkün olduğunca temizlenmelidir. Hiç müdahale etmeden antibiyotik vermek yanlış bir tutumdur. Eğer iltihaplı dişin durumu kronikleşmişse yani uzun süredir çürük olan bir diş ve sürekli şişip sonra inen, bir zaman sonra tekrar şişen sonra tekrar inen iltihaplı bir diş varlığı söz konusuysa, antibiyotiğe gerek kalmadan ilgili diş hemen çekilebilir. Gerekirse çekim sonrasında antibiyotik iltihap ve apsenin tekrar gelişmesini engellemek için verilebilir. Sonuç olarak iltihaplı ve apseli dişin çekimi tamamen durumla ilgilidir. Kesin bir şey söylenemez. 

Veysi ÇAM - BHA  - KÖPRÜ MÜ İMPLANT MI DAHA İYİ?

DT. Osman ŞEN;  Çene kemiğinde ciddi hasar veya kemik kaybı olması durumlarında çoğunlukla diş köprüsü tedavisini hekimler tercih etmektedir. Çünkü böyle bir durumda tedavi daha basit, daha acısız ve maddi açıdan daha uygun olacaktır. Köprü işlemi, yapıldıktan sonra oldukça sabit kalır. Yemeklerin zahmetsizce çiğnenmesini sağlar ve alışma süreci implanta göre daha hızlı gerçekleşir. Dolayısıyla bir seçim yapma sürecinde asıl bilinmesi gereken implant ve köprü tedavilerinin eksik dişlere yapacağı etkidir. Köprü uygulaması sağlıklı dişler gerektirirken implant tedavisinde böyle bir zorunluluk yoktur. Problemli dişinizin durumu, göreceğiniz tedaviyi de belirleyebilir. Her hastanın ağız ve diş sağlığını tehdit eden problem ve komplikasyon başka olabileceğinden diş hekimlerinin verecekleri kararlar da kişiye ve duruma özel olacaktır. Sağlıklı yaşam ve sürekli bir ağız diş ve çene sağlığı için diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. 

Veysi ÇAM - BHA   - ÖMÜR BOYU SAĞLIKLI VE GÜZEL GÜLÜŞLER İÇİN NE GİBİ FORMÜLLER ÖNERİRSİNİZ?

DT. Osman ŞEN;  Bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak herkesin isteğidir; ancak fırçalama işlemi dışında çoğunlukla dişlere gereken önem verilmez.
- Kalsiyum ve C vitamini açısından zengin içerikli yiyecekleri tüketmek, sağlıklı diş gelişimi açısından faydalıdır. Süt, yoğurt ve peynir kalsiyum açısından zengindir. Portakal, kavun gibi pek çok meyve ile brokoli ve ıspanak yeşil sebzeler önemli C vitamini kaynaklarıdır.
- 6 ayda bir yapılan diş muayeneleri, olası problemlerin erken tespit edilmesini sağlar. Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak için günde en az 2 defa 2 dakikadan az olmayacak şekilde diş fırçalanmalıdır. Sabah kahvaltı yapılmıyorsa bile mutlaka dişler fırçalanmalıdır.
 -  Ağız bakımında diş fırçası ve diş macunu tek başına yeterli değildir. Ağız ve diş temizliğini tamamlayıcı olarak diş ipleri ve gargara da kullanılmalıdır. Sağlıklı bir temizleme için en az günde 1 defa diş ipi kullanılması gerekir.
 -  Diş fırçası seçimi önemlidir. Fırça kılları aynı sırada tercihen düz yuvarlatılmış uçlu 3-4 demet, orta sertlikte olmalıdır. Fırçanın kıl paralelliği 3 ay içerisinde bozulduğu için değiştirilmelidir. Bu paralellik 1 ay gibi kısa bir sürede bozuluyorsa kişi dişlerini gereğinden fazla bastırarak fırçalıyor demektir. Dişler fırçalandığı halde problemliyse yapılan işlem eksik ve yanlış olabilir. Diş hekimi ile görüşülerek ağız bakım ürünlerinin nasıl kullanıldığının tekrar gözden geçirilmesi doğru olacaktır.
 -  Diş sağlığında günlük fırçalama sayısı değil, fırçalamanın süresi ve etkinliği önemlidir. Fırçanın kılları diş eti çizgisi boyunca 45 derecelik bir açı ile yerleştirilmeli, yumuşak bir basınç ile yuvarlaklar çizilerek dişler temizlenmelidir.
 -  Yaşın ilerlemesi ağız ve dişlerin de yaşlanacağı anlamına gelmemektedir. Sararmış, çürüyen dişler yaşın değil yetersiz bakımın sonucudur. Yaşlılık işleyen bir süreçse iyi ağız bakımı ile buna avantaja dönüştürüp, sağlıklı ve genç görünümlü dişlerle yaşlanmak mümkündür.
 -  Fazla diş macunu kullanmak dişlerde aşınmalara sebep olabilmektedir. Her bir fırçalama için bir kere diş fırçasının ortasına sürülen bir miktar diş macunu yeterli olacaktır. Uzun korumalı floridli diş macunları kullanılmalı ve aşındırıcı özellikleri farklı olarak uygulanması amacı ile diş macunu arada sırada değiştirilmelidir.
 -  Özellikle ortodontik tedavi yaptırmış hastalar, 20 yaş dişleri konusunda titiz davranmalıdır. 20 yaş dişlerinin ağız yapısında ne gibi sıkıntı oluşturabileceğini öğrenmek için diş hekimi kontrolü mutlaka yapılmalıdır.
 -  Çocuklarda ilk ortodontik muayene 7 yaşında, alt üst keser dişler değişince yapılmalıdır. Çocuklarda erken yapılan ortodontik muayene, problemin önceden tespitini ve daha kısa süreli tedaviyi sağlamaktadır.
 -  Ağız ve diş sağlığı çocukluk yaşta başlamaktadır. Çocuklarda bademcik ve ağız solunumu, anormal çene gelişimine neden olabilmektedir. Bunun için tedavi edilmelidir. Çocuklarda erken diş kaybı, ısırma ve çiğnemede güçlük, ağızdan solunum, parmak emme, çarpıklık, çenede kayma, ses çıkarmada güçlük, çenelerin ileri geri konumlanması, diş sıkma ve gıcırdatma gibi problemlerden biri varsa en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır. 

Veysi ÇAM - BHA   - Bu güzel sohbet ve verdiğiniz bilgiler için BHA ailesi olarak teşekkür ederiz. 

DT. Osman ŞEN;  Biz teşekkür ederiz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sınavı kazanan korucular açıklandı
Sınavı kazanan korucular açıklandı
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”