DİŞ İMPLANTI MI?
Dt. Osman ŞEN

DİŞ İMPLANTI MI?

Bu içerik 356 kez okundu.

Toplumumuzda genel olarak bilinen bir yanlışı sizlere anlatmak isterim.

Hiçbir implant ana dişin yerini tutamaz. İmplantın gerekli olduğu yerde kullanılması tabi ki mecburidir. Ama kendi ana dişleri varken veya tedavi edilebilecekken implant düşünülmesi çok tutarlı bir düşünce değildir.

İmplantın gerekli olduğu durumlar nelerdir. Ağızda hiç diş yoksa veya bir kaç diş eksikliği varsa implant gereklidir ve hasta da kendi ana dişlerine herhangi bir zarar gelmesini istemiyorsa.

İmplantlar tek diş eksikliği giderildiğinde yanlardaki iki diş korunmuş olur, köprü yapımındaki gibi bu iki dişin kesilmesi gerekmez. Total protezlerde implant yapıldığında protezi takıp çıkarma yükü ortadan kalkar. İmplantlar, çiğneme ve estetik görünüm açısından kendi dişinize çok yakın bir kullanım konforu sağlarr. Ayrıca diş eksikliklerinin yol açtığı kemik erimesine karşı çene kemiğini korur. Tüm bu avantajlar açısından bakıldığında, implantların diş eksikliğinin tedavisinde birinci tercih olması gerektiği söylenebilir. Ancak başarı için, uygulamanın tecrübeli ellerde ve çok steril ortamlarda yapılması gerekir.

Peki, implant nasıl yapılır?

Yapılan muayenede hastanın öyküsü alındıktan ve tetkiklerle implant yapılmasına engel olabilecek sistemik bir problemi olmadığı anlaşıldıktan sonra, çene kemiğine bir boşluk hazırlanır. Bu boşluk, konulacak implantın boyutuna ve çapına göre oluşturulur ve daha sonra implant yerleştirilir. İmplantın çene kemiğine tutunması için belli bir bekleme süresi vardır. Bu süre dolunca üst yapıya geçilir ve diş kuronu yapılır.

Bekleme süresi doktorun veya hekimin ön gördüğü bir tarihe ertelenebilir. Ama genel olarak herhangi bir sıkıntı yoksa 3-5 ay arasında tedavi tamamlanır.

İmplant kimlere yapılmaması lazım?

1)Aşırı miktarda sigara içenler

2)Sistemik hastalığı olanlarda

3)Ağır kortizon kullanan hastalarda

4)İleri derece kalp sıkıntısı olanlarda (bu hastalarda genelde kendi doktorlarından imzalı onay kâğıdı alındıktan sonra tekrar değerlendirilir)

5)Şeker hastalığı olanlarda (ilaçla dahi şekeri dengeleyemenlerde )

6)Kan hastalığı olanlarda (hemofili,kan kanseri vb..

7)Kemoterapi veya radyoterapi gören hastalarda implant için pek uygun adaylar değildirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sınavı kazanan korucular açıklandı
Sınavı kazanan korucular açıklandı
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”