KARARSIZ SEÇMENİN MAHİYETİ GELİŞTİ
Sibel DUYMAZ

KARARSIZ SEÇMENİN MAHİYETİ GELİŞTİ

Bu içerik 293 kez okundu.

Anket katılımları doğru tahlil edilmediği için sonuçlar yanıltabilir. Mesela kararsız katılımcılar oy kullanmayacak olanlar mı?

Yoksa kararsız olup, farklı oy kullanacak olan kararsız oy kullanıcıları mı? Bunlar anket sonuçlarını önemli ölçüde etkileyecektir.       

Bu kararsız seçmen kitlesi; partisini cezalandırmak, liderini cezalandırmak isteyen insan kitlesidir. Kızgın bir insan kitlesidir.       

Mesela 1975 yılında AP seçmenleri partilerine kızdıkları için CHP' ye %42 civarında oy kazandırmışlardır.         

Siyasi Partilerin şu zamanlardaki genel durumlarına kısaca değinmek isterim: AKP'nin yaşama çoğunluğu yok, MHP ile ittifakla bunu yönetiyor, bu nedenle bu stratejinin iyi yönetilmesi gerekmektedir.

Bazı illerin kaybedilmesi ihtimali istikrar meselesini tartışmaya açacaktır, erken seçime gidilmesi yolları aranacaktır.         

24 Haziran seçimlerinde MHP İyi bir atılım yapmıştır AKP' de biraz gerileme olmuştur.

2015'de AKP %42'ye düştü fakat seçmen bir alternatif göremediği için BEKA Davasından dolayı oy oranı %49'ların üstüne çıkmıştır.         

BEKA Meselesine gelince bu konuda şunlar tartışmaya açılmalıdır: FETO meselesi çözülemedi dış güçler sürekli bu konuda gizli saldırılarda bulunmaktadırlar. FETO meselesinin çözümlenmesini engelleyen kişiler mi var? Kimlerin FETO' ya yakın olduğunu herkes biliyor bunların üzerlerine gidilmiyor.           

CHP Millet ittifakı neden BEKA sorunu üzerinde birlikte hareket etmiyorlar? CHP ve BDP birbirlerine bu kadar yakınken BEKA meselesinden zaten söz edemezler.             2016'dan sonraki Cumhur ittifakında BEKA meselesi devam etmektedir şu anda daha çok önem kazanmıştır.             

HDP'li bir Başkan Adayı Kürdistan'da (Bu dediği Doğu ve Güneydoğu illerimiz oluyor)kendi seçimimizi kazanacağız gibi yanlış söylemlere girmiştir. CHP Bu söylemlere sessiz kalmış adayları olay yanlarında gerçekleşmesine rağmen tepkisiz kalmıştır.             

İYİ Parti bir gerileme sürecine girmiştir ki bu süreçte bunun tam tersi olmalıydı bir çok istifalar olmuştur.

Bu Partinin yeterli ses getirememiş olduğunu göstermektedir. Tamamen sessiz belirsiz bir gidişat vardır. Propaganda zayıflığı bir kaybediş belirtisi vermektedir.     

Bir Demokrat Parti var: Bu ülkenin Siyasi tarihi, köklü geçmişi olan bir Parti var, Türkiye siyasi tarihinde ilk demokrasi şehidini vermişti.

3 Mart Pazar günü Büyük Kongresini gerçekleştirdi Genç dinamik gelecek vaad eden donanımlı bir Genel Başkanı olan bir Siyasi Parti Sayın Gültekin Uysal yine Genel Başkan seçildi ses getirmesi gerekirken biraz suskunluk ve yeterince seslerini duyurma eksikliği olan, kendilerini yeterince ifade edebilme imkanları kısıtlı olan bir  Parti var unutulmasın hatırlanmasını istedik. 

Tansu Çiller döneminden sonra bir çöküş ve çökertme cezası verilmiş, yavaş yavaş bu gerçekleştirilmiştir.

Bence cezasını çekmiş bu süreç artık tamamlanmıştır. Siyasi arenada sesini daha çok yükseltmelidir. Şimdilerde tam da zamanıdır.

Hatta geç de kalınmıştır. Demokrat Parti Ülkemizde mihenk taşı olarak siyasetteki itibarını gerçek yerini almalıdır.

Hatalar varsa eğer cezası çekilmiştir bu halk Siyasi Partilere cezayı sandıklarda verir. Haksız yere de çileler çekilmiştir.

Terazinin bir tarafı dengesizlik yaratmaktadır. Meydanlarda bu sese de ihtiyaç vardır artık.               

Tarafsız seçmenlere de biraz ışık olalım dedik.                

Düşüncelerimizi tarafsız olarak dile getirdik. Ankara'dan saygılar, sevgilerle.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA