Eğitim-Sen'den EBA açıklaması

MEB tarafından alınan karar gereği 23 Kasım'da başlayacak olan uzaktan eğitimde, canlı dersler öğretmenler tarafından oluşturulmaktadır.

Eğitim-Sen'den EBA açıklaması
Bu içerik 685 kez okundu.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN GÜN BOYU İNTERNET BAŞINDA OLMASI SAĞLIK AÇISINDAN BÜYÜK RİSK TAŞIMAKTADIR.

MEB tarafından alınan karar gereği 23 Kasım'da başlayacak olan uzaktan eğitimde, canlı dersler öğretmenler tarafından oluşturulmaktadır. Harici canlı ders atama işlemi yapabilmek için öncelikle bir Zoom hesabı açmak gerekiyor. Açılan Zoom hesabında her ders için ayrı ayrı gün, saat ve ders adı girilerek ders linki ve şifresi oluşturuluyor. Daha sonra EBA harici ders oluşturma ekranı üzerine bu link ve şifre yapıştırılıyor. Daha sonra EBA'da ders adı, tarihi ve saati, konu ve sınıf seçilerek harici canlı ders oluşturma işlemi tamamlanıyor.

Fakat ilk zamanlarda sadece ilkokullarda yapılan bu işlem, ortaokul ve liselere de getirildi. Yani şu an binlerce öğretmen harici canlı ders oluşturmaya çalışıyor. Buna bağlı olarak sistemde ciddi bir yoğunluk var. Yoğunluğa bağlı olarak da sistem hata veriyor. Örneğin şube/grup seçimi açılmıyor. Ders saati seçimi açılmıyor. Veya tüm bu seçimler yapılsa bile, ünite ve konu seçimi yapılmasına rağmen ekrandaki hata ile karşılaşılıyor. MEB, EBA harici canlı ders oluşturma ekranındaki bu hataları gidermediği için yüzlerce öğretmen ara tatilin ardındaki ilk günde EBA üzerinde öğrencilerine ders veremedi Yüzlerce öğretmen, 1 günlük harici canlı ders atamasını yapabilmek için saatlerdir bilgisayar başında hataların giderilmesini beklemiştir.Eğitim Sen sorunun bir an evvel çözülmesini beklemektedir.konuyla ilgili gelişmeleri takip ederek gelişmeleri kamuoyuna aktarmaya devam edeceğiz.

Bu istemin getirdiği bir diğer sorunda velilere yüksek faturaların ileride gelmesine sebebiyet vereceği hususudur. Çünkü Operatörlerin öğrencilere vermiş olduğu 8 GB sadece EBA için verilmiş. Canlı Yayın için Zoom Altyapısından yapıldığı için harcanan internet Öğrencinin kendi kotasından gitmektedir. Bu uygulamadan haberi olmayan öğrenci ve velilerimize yüzlerce lira İnternet faturasının gelmesi söz konusu olacaktır. Eğitim Sen olarak bu konuda öğrenci ve Velilerimizi şimdiden bu konuda bilgilendirmeyi sorumluluğumuzun gereği olarak görürüz. Yetkilileri de öğrenci ve velilerimizin ileride mağduriyetine sebebiyet verecek bu uygulama ile ilgili önlemleri almalarını bekliyoruz.Ayrıca Her gün saatlerce İnternette canlı der verecek öğretmen ve canlı derslere katılacak öğrencilerimize bedava internet imkanı sağlanmalıdır

“Öğretmenler gün boyu canlı derste olacak“

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulaması kapsamında öğretmenlere, EBA ve diğer uygulamalar üzerinden hafta içi saat 18.00’den sonra ve hafta sonları canlı ders görevi verilmeye başlandı. Öğretmenlerin hem yüz yüze hem uzaktan eğitim vermesi hem de bu derslere hazırlanması için evinde zaman geçirmesinin yanında, çalışma saatlerini oldukça geniş zamana dilimine yaymasından dolayı Öğretmenler gün boyu canlı derslerde olacaktır. Sendikamız Eğitim Sen, uygulamanın sonlandırılması için MEB’e başvuruda bulunmuştur. Uygulamanın hukuksal dayanağının olmadığı ve anayasada yasaklanan angarya kapsamına girdiği belirtmek isteriz. MEB 20.11.2020 tarih ve E.17032522 sayılı bu yazı ile öğretmenlerin dinlenmesi ve kendisi ile ailesine zaman ayırması gereken saatte de çalışmayı dayatmasını kabul edemeyiz.Bu karar, aynı zamanda öğrencilerimizin gün boyu ekran karşısında kalmasına neden olmakta, sağlık açısından da hem öğrencilerimiz hem de öğretmen arkadaşlarımız açısından risk oluşturmakta, öğrencilerimizin dinlenme, beslenme, oyun oynama, kendine zaman ayırma hakkını da ellerinden almaktadır.Eğitim Sen Öğretmen ve öğrencilerimizin haklarının takipçisi olmaya devam edecektir.

EĞİTİM SEN BATMAN ŞUBE YÜRÜTME KURULU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
BATMAN’IN DUALARI SENİNLE
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA
ÖZTURAN, 11. KEZ PETROLSPOR’DA