VALİ ŞAHİN, “HUZUR VE REFAH KENTİYİZ”

Batman Haber Ajansı ve Gazetesi olarak, Vali ve Belediye Başkan vekili Hulusi Şahin’i Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Seyrek ile İmtiyaz Sahibi Veysi Çam ile birlikte ziyaret ettik.

VALİ ŞAHİN, “HUZUR VE REFAH KENTİYİZ”
Bu içerik 191 kez okundu.

“HUZUR VE REFAH KENTİYİZ”

Batman Haber Ajansı ve Gazetesi olarak, Vali ve Belediye Başkan vekili Hulusi Şahin’i Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Seyrek ile İmtiyaz Sahibi Veysi Çam ile birlikte ziyaret ettik. Yapılan ziyarette gündemi değerlendirip, merak edilen bir ç ok soruyu okurlarımız ve halkımız adına sorduk.  Batman’ın Türkiye’nin sayılı huzur ve refah kentlerinin başında geldiğinin altını çizen Vali Şahin, bazı kesimlerin bundan rahatsız olduğunu ve fırsat buldukça, suni gündem yaratmaya çalıştıklarını söyledi.  Bizim sorduğumuz tüm sorulara samimi cevap veren Vali ve Belediye Başkanı Hulusi Şahin ile yaptığımız röportajı beğeninize sunuyoruz.

İŞTE ROPÖRTAJ

BHA; Batman’ın kanayan yarası olan İluh deresi ile ilgili yeni bir projeniz var mı?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: İluh Deresi projesi bir ıslah değil, kentsel dönüşüm projesidir. İluh deresi bölgesindeki sağlıksız ve çarpık yapılaşmanın yerine modern yapıların yapılması için kentsel dönüşüme alınması lazım. Daha önce birçok proje çizilmiş. Devletin bu şartlarda yapması mümkün değil. İluh Deresinin ilk etabı için sadece 400 milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyaç var. Bitirilmesi ise Milyarı bulur. Bu konuyu çevre ve şehircilik bakanımıza iletip detaylı bir şekilde konuştuk. Daha Sonra Ahlat’ta yapılan Malazgirt Zaferi etkinliklerinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, bölge valilerimizle beraber geniş bir rapor halinde arz ettik. Bunun içinde İluh deresinin kentsel dönüşüm projesi de vardı. Bu konunun makul bir maliyete inmesi için fikirlerim var. Bu fikrimi Sayın Enerji Bakanımıza Sayın Vekilimiz Ziver Özdemir ile helikopterle bir programa seyahat ederken tekrar söyledim. Sakatatçılar Çarşısından Batman stadyumunu kadar ki; yaklaşık 3 kilometreyi ilk etap olarak belirledik. İluh deresinin etrafını TPAO bölgesinde 15 veya 20 metre yer alarak gidiş gelişli geniş bir yol yapmayı planlıyoruz.  İluh Deresi 2 yolun ortasında kalacak şekilde, sıfır kamulaştırma ile bu bölümü bitiririz. Yolun kenarındaki evlere de imar açarız. 2-3 kat imarı olan evlere kentsel dönüşüm programı çerçevesinde 6-8 kata kadar duruma göre artırabiliriz. Oraya modern Avrupa standartlarında geniş bir kavşakla kanal boyu hizmete açarız. DSİ ile de görüştük. Onlarda İluh deresine su akıtabileceklerini söylediler. Ortasına yürüyüş ve bisiklet yolu koyarız. Sakatatçılar bölgesindeki evleri kamulaştırırız. Geniş bir kavşakla 1. Etabı bitiririz. Sayın Vekilimiz Ziver Özdemir beyde projeyi yakından takip ediyor. Çevre ve Şehircilik bakanımız kamulaştırma projesinde tahliye olması gereken ailelere verilmek üzere 300 adet Toki’den ev yapabileceklerini söylediler. Daha sonra perdey pey diğer etaplara geçeriz. Maliyeti makul seviyeye indirirsek, projeyi başarıya ulaştırabiliriz. Aksi takdirde, astronomik rakamlarla bu projeyi hiç kimse yapamaz. İluh Deresinin kentsel dönüşümle tekrar kente kazandırılması her zaman ilk gündem maddesi olmuştur.

BHA; Batman Çayını ıslah projesini ne zaman bitecek?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Batman çayı ıslah projemiz tüm hızıyla devam ediyor. DSİ’nin o alandan çıkmasını bekliyoruz. Oraya çok güzel rekreasyon projeler hazırlıyoruz. Batman Çayı için imar hazırlığımız devam ediyor. O bölgedeki beton santrallerini, briketçileri çıkartacağız. Hedefimiz en az 100 metre eninde park yapmak. Kordon boyu gibi. Onun bitiminde tek veya 1,5 katlı ticarethaneler yapmaktır. Diyarbakır Dicle Kenti gibi lokanta, cafe ve dinlenme alanlarının olduğu bir projeyi yapmayı planlıyoruz. Bunun dışında o bölgede herhangi bir yapılaşma olmayacak. Bu plan üzerinde ciddi anlamda çalışıyoruz. İnşallah hep birlikte başaracağız

BHA; Kentsel dönüşüm ile ilgili projeleriniz var mı?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşlarımızın önünü açtık. Belediyeye birçok proje başvurusu var. Kentsel dönüşüm yasası ortada. Riskli yapıların yerine yapılacak yeni binalarla ilgili devletimizin verdiği imkânlar var. Bizde buna ilaveten kentsel dönüşümde emsal artışı vereceğiz. Yani yeni imar bölgelerine 6 kattan başka vermiyoruz. Ama kentsel dönüşüme 7-8 kata kadar hak vereceğiz. Vatandaşlarımız veya müteahhitler kendi aralarında anlaşacaklar. Bize çok ciddi anlamda başvuru var. Dönüşümleri almaya başladık. Bizde sınırsız yasalar ve kanunlar çerçevesinde destekliyoruz.

BHA; Batman’da görev yapacağınız süre zarfında yapmak istediğiniz en büyük proje nedir?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Batman’a ilk geldiğimde kentin etrafını arabayla rahatlıkla dolaşabilecek bir çevre yolu düşünüyorum. Geniş bir bulvarla Batman’a giriş yapan birisi aracıyla kentin 4 tarafından dönerek diğer taraftan çıkması lazım. Bu projemiz ile ilgili olarak çalışmalarımız var. Buda imar içerisinde olacak. En az 40 metre genişliğinde bir bulvar düşünüyoruz. Yakında Aydınkonak (Korik) bölgesini imara açarken bulvar projemizi de hayata geçireceğiz. Bütün imarları bitirdiğimizde kentin geniş bir bulvarı olacaktır. Hayata geçirmek için hummalı çalışmalarımız devam ediyor.

BHA; Fırsat buldukça esnaf ziyaretleri gerçekleştirip, vatandaşlarla iç ecesiniz. Bu ziyaretlerinizde halkın size bakışı nasıl?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Hemen hemen her akşam esnaf ve halkımızı, ziyaret edip, sohbet ediyor ve ve dertlerini dinliyorum. Bugüne kadar yüzlerini ekşiten tek bir esnaf ve vatandaş görmedim. Batman halkı misafirperver, kadirşinas, samimi ve sıcakkanlıdırlar. Çarşı pazarda insanları ziyaret ediyorum. Ziyaret ederken de maske kontrolümüzü de yapıyoruz. Maske kontrolü bahane, ziyaretlerimiz şahane oluyor.

BHA; Batman gerçekten huzur ve refah kenti midir?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Batman Türkiye’nin en huzurlu şehirlerinden birisidir. Batman’ı birileri siyaset adı altında kötülemekten büyük zevk duyuyor. Batman’a ve halkına ciddi haksızlık ediyorlar. Kendi memleketini kötüleyen bir esnaf hayatımda görmedim. Kendi şehrini kötüleyen Batman’da bir kesim var. Bu şehre ihanet ediyorlar. Bu şehre kötülemekle ellerine ne geçiyor. Covid-19 ile ilgili vakalarda artış yaşandı. Ama o sırada Türkiye’de 20 ilde bizden daha fazla artış oldu. Bölgede vakalar çok yükselmesine rağmen örneğin Mardin’den, Diyarbakır’dan ve diğer illerden ses çıkmadı. Ama Batman afişe oldu. Sosyal medya kampanyaları ile olay art niyetli büyütülmek istendi. Bundan kim ne kazandı. Düşünün turizm, ticaret ve iş dünyası ciddi anlamda zarar görüyor. Şu anda Türkiye’nin en iyi illeri arasındayız. Şu anda dip yapmış durumdayız. Orta Anadolu çok sıkıntılı durumda olmasına rağmen hiç gündeme gelen bir ilimiz olmadı. Nüfusları Batman’ın yarısı kadar olan Yozgat, Çorum, Kırıkkale’de rakamlar bizim üç katımız. Onların yerel basına bugün gündeme bile getirmedi. İnsan kendi şehrini kötülemekten zevk alabilir mi?

BHA; Covid-19 vakalarının artmasındaki en büyük neden sizce neydi?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Vatandaşlarımızın umursamaması, maskeye önem vermemesi, hijyen kurallarına uymaması, taziye, düğün ve bunun gibi çok sık yapılan ziyaretler. Sosyal mesafenin ciddiye alınmamasıdır.

BHA; Yeni Organize Sanayi bölgesin ne durumda, talepte bulunan firmalar mı ?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Organize Sanayi bölgesinde ciddi anlamda yatırım projelerimiz var. Birileri bunu siyasi malzeme olarak kullanıyor. Bu bölgede kamulaştırma davaları var. Bu davalar yıllarca sürüyor.

Bunlarla bizzat ilgileniyorum. Allah razı olsun Başsavcımız elinden geleni yapıyor. Biz Macaristan’da Hollanda’da ve farklı ülkelerde kamulaştırmada isimleri olanları bulduk. Pek çok kamulaştırma davasını çözdük. Organize Sanayi bölgesinde 2 dava kaldı. Onları da çözecektik, araya pandemi süreci araya girdi, mahkemeler çalışmadı. Geçtiğimiz yaz bu işi çözecektik. 2020 yılının sonuna kadar parselasyonu yapmayı planlıyoruz. Batman Organize Sanayi bölgesi yatırım merkezi olacak.  

BHA; Bazı Büyükşehir Belediyeleri bünyesindeki şirketlere ait fabrikalar var. Bu fabrikalarda düşük kar marjıyla üretim yapılıyor. Binlerce insan istihdam ediliyor. Batman’da işsizliğin önüne geçmek için Belediye olarak böyle bir projeniz olabilir mi?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Böyle bir durum çok zor. Çünkü bunun için Kamu kaynağını kullanıyorsunuz. Batman’da da böyle bir şeye ihtiyaç yok. İlimizde yeteri kadar sanayici ve yatırımcı var. Batman’da yeterli sayıda yatırımcı ve sermaye de var. Siz yeter ki onlara yol açın. Üretmeye hazırlar. Biz en çok dezavantajlı gruplara destek veriyoruz. Mesela engelliler, kadınlar ve daha bir çok projemiz var. Ertuğ Şevket Aksoy bey zamanında kurulan bir atölyenin tamamında engelli vatandaşlarımız çalışıyor. Kadın işveren orada ayakkabı üretiyor. Onun dışındakilere imkân veriyoruz. Batman’da sıra bekleyen 200 yatırımcımız var.

BHA; Sayın Valim kente özgü kültür, sanat ve buna benzer gibi ‘PETROL FESTİVALİ’ veya ‘HASANKEYF FESTİVALİ’ adı altında yeni bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Çok güzel projelerimiz vardı. Ancak Pandemiden dolayı bunları askıya almak zorunda kaldık. Su sporları festivali gibi birçok etkinliğimiz olacaktı. Ancak sosyal mesafelere uyarak sinema günleri, atölye çalışmaları ve birçok aktivitemiz devam ediyor. Kalabalık ortamların oluşmaması için pek çok etkinliği yapamıyoruz. İnşallah kısa zamanda Covid-19 biter ve istediğimiz projelerimizi hayata geçiririz. Belediye bizde olmadan öncede ilk kez burada bir kitap fuarı yaptık. İstanbul’da tanıtım günleri düzenledik. Tüm masraflarını özel idare olarak biz üstlendik. Çok başarılı ve güzel oldu. Bu tür sosyal etkinlikleri çok yapmak istedik. Ancak pandemi belimizi büktü.

BHA; Sayın Valim Hasankeyf’in Türkiye Dünya turizm merkezi olması için projeleriniz var mı?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Kentin tüm dinamikleri halkıyla birlikte bütünleşmeli. Kentin olan güzelliklerini sık sık gündeme getirmeli. İyi tanıtımlar yapılmalı ve her platformda kentimizin güzellikleri anlatılmalıdır. Güzel olan bir yerin güzel olduğunu söyleyeceksiniz ki insanlar buraları merak etsin. Hasankeyf’i çeşitli nedenlerle kötülemek kimseye fayda sağlamaz. Belki birilerine fayda sağlayabilir, ama; Batman halkına fayda sağlamaz. Hasankeyf’in güzelliklerini ön plana çıkartmalıyız. Hasankeyf tek başına Batman’ı uçurabilir. Batman’ın Erzen Antik kentinde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Morkiryakus Manastırının 2. restore çalışmalarımız sürüyor. Bıçakçı köyünde per pıra köprüsünde kazı ve restore çalışmaları devam ediyor. Hepsine büyük emek ve zaman harcadık. Buna benzer elimizde birçok tarihi eser ve yer var. Onları iyi değerlendirip turizme kazandırmak lazım.

BHA; Sayın Valim mühürlediğiniz kaçak binalar hakkında neler yapmayı planlıyorsunuz?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Nasıl çözüm bulunacak. Biz göreve geldiğimiz zaman bazı çevreler bizim kaçak yapılara müsaade edeceğimizi söylediler. Aradan 6 ay geçti ve hiç birine müsaade etmedik. Kaçak yapılar için bir imar barış yasası çıktı. Daha önce başvurusunu yapanlar kayıt belgelerini aldılar. Onlar legal hale gelerek kurtardılar. O imar barışından sonra devletimiz bir daha böyle bir şeyin olmadığını açıkladı. Bundan sonra alınan kararlar neticesinde bir tek çivi çakılırsa, bırakın para cezasını hem göz yumana hemde yapana hapis cezası var. Şimdi bu yasa ortadayken Batman’da 170 kaçak yapı var. Biz geldiğimizden beri 1 m2 kaçak yapılmasına izin vermedik. Bundan sonrada izin vermeyeceğiz. Kent alanlarını illegal haline getirmesinler. Her zaman tüm inşaatlar yasal çerçevede yapılmalıdır. Bunuda vatandaşlarımız çok iyi bilsin. Özellikle hala vatandaşlardan para isteyip tapunuzu ve ruhsatınızı hal edeceğiz vaatlerine ve yalanlarına kimse kanmasın. Sonra mağdur olurlar.

BHA; Batman’da arsa ve ev fiyatları almış başını gidiyor. İnsanlar 1.000 TL ile 3.000 TL arasında kirada oturuyor. Yeni imar planıyla arsa ve emlak piyasasında düşüş olur mu?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Yeni imar planlarıyla yasal çerçevede imara açılacak yerler için, bunun düzeleceğini umuyoruz.

BHA; Batman’da Belediye ismi altında 2 Bölgesel lig takımı oldu. Sizin düşünceniz nedir. Birde Bu yıl

Bölgesel Amatör Ligindeki hedefiniz ne olacak.  Amatör spor kulüpleri Pandemi sürecinde büyük sıkıntılar çekti. Bu konuda desteğiniz olacak mı?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Biz bir amatör bir külümüz. Ertuğ Şevket Aksoy Bey zamanında binlerce lisanslı sporcu farklı branşlarda faaliyet yapıyordu. Tüm kulüplerimiz bizimdir. Batman spor tesisi olarak çok iyi durumda. Binlerce sporcumuz faaliyetlerini sürdürüyor. Milli sporcularımız var. Yeni tesis projelerimiz de gelecek. Bir yıl içinde tüm tesislerimizi yeniledik ve gençlerimizin hizmetine sunduk. Amatör kulüplerimizi destekliyoruz. Sadece kulübümüze değil, tüm kulüplerimizi destekleyeceğiz.

BHA; Pandemi sürecinde vefat eden kaç vatandaşımız var? Toplam vaka sayımız kaçtır?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Net rakamı söyleyemeyiz. Ancak söylenilen sayıların çok abartıldığını söyleyebiliriz.

BHA; Halkımıza önlem alınması konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Covid-19 ölüm tehlikesini içinde barındırıyor. Geçen taburcu olan 75  yaşındaki bir ablamız  ‘Azrail başımda bekliyordu’ ifadesi hastalığın ciddiyetini gözler önüne seriyor. Büyüklerimizi ve yakınlarımız kaybettik. Ölümler olacak. Ağır ve ölümcül bir hastalığı önemsememek çok tehlikelidir. Maske ve mesafeye uyacağız. Kapalı ortamlardan uzak duracağız. Düğün, nişan, kına, taziye, kıraathaneler ve birçok buna benzer yerlerden uzak durmalıyız. Hem kendimizi hemde sevdiklerimizi korumak için mutlaka maske takmalı, sosyal mesafeye uymalı ve gerekli hijyen kurallarına uymalıyız.

BHA; Batman basınını nasıl buluyorsunuz?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Basının etkisini doğru eleştirel yönde yapıldığı zaman kurumlar ve yöneticiler üzerinde yol gösterici olduğuna inanıyorum. Demokratik toplumun vazgeçilmezi, en önemli sesi ve vazgeçilmesi özgür basındır. Basın mensubu görüntüsü altında bir takım çevrelere hizmet etmeye çalışanlarda vardır. Bir takım art niyetli faaliyetlerde bulunmak, gerçek basın mensuplarına zarar verip onları rencide ediyor. Gerçek anlamda gazetecilerin ve basın mensupların bu tür şeylere tevessül etmediğini biliyorum. Kesinlikle eleştirilerden rahatsız olmuyoruz. Yapılan olgun ve yol gösterici eleştirileri önemsiyor ve saygı duyuyoruz. Bugüne kadar beni eleştiren gazetecilere karşı tek bir kelime etmedim. Gelen uyarılara saygı duyar, takip eder ve düzelmesi için elimden geleni yaparım. Ancak insanların izzeti nefisleriyle oynayan, kuruluşları töhmet altında tutmaya çalışan, kendisine pozisyonu gereği cevap veremeyecek yöneticilere, en ağır hakaretleri eden insanlarında basın mensubu olduğuna inanmıyorum.

BHA; Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

VALİ HULUSİ ŞAHİN: Batman huzur, refah, yatırım, turizm ve birçok alanda Türkiye’nin en güzel illeri arasındadır. Hep birlikte kentimize sahip çıkalım ve en iyi bir şekilde tanıtalım. Bu bir Batman’lılık ve vatandaşlık görevimizdir. Batman Türkiye’nin parlayan yıldızı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sınavı kazanan korucular açıklandı
Sınavı kazanan korucular açıklandı
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”
KAHRAMAN; “SASON’DA ON GENÇTEN DOKUZU İŞSİZ”