DİKA’dan 3,8 Milyon Euro’luk proje

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) istihdama yönelik Avrupa Birliği (AB) projesi olan ‘TRC3 Bölgesinde Genç istihdamının Desteklenmesi Projesi’ proje koordinasyon ekibi ilk toplantısı gerçekleştirildi.

DİKA’dan 3,8 Milyon Euro’luk proje
Bu içerik 103 kez okundu.

Toplam bütçesi 3 Milyon 800 Bin Euro olan proje, üç yıl süreyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde uygulanacak. Avrupa Birliği (AB) Mali Yardım Aracı (IPA) bileşenlerinden “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı” kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenen, Ajansın başvuru sahibi olduğu “TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulan proje ekibi ilk toplantısını Ajansta yaptı. Ajans Genel Sekreteri Ahmet Alanlı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Ajan Uzmanları Sihat Ferat Toktaş, Emine Tuğba Alpaslan, Nilüfer Baş, Burak Özer, Burcu Günay ve Halis Tuncel ile Proje Teknik Yardım Ekibinde yer alan Cleofe Maria Cristina Guardigli ve Asude Özsoy Giovanniello katıldı. Projenin amacı, Ajansın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’nde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak) genç istihdamını ve istihdam edilebilirliğini desteklemek, genç nüfusun iş gücü piyasasının ihtiyaçları yönünde mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek, Bölge’de genç girişimciliği ve girişimcilik kapasitesini geliştirerek istihdam olanaklarını arttırmaktır. Genç İşsizlik (15-24 Yaş Grubu) oranının 2019 Yılı itibariyle yüzde 45,2 ile Ülkemizin en yüksek oranına sahip olduğu Bölgede, Ajansın istihdam odaklı geliştirdiği “TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi” Bölgedeki genç işsizliğin azaltılmasına önemli katkı sağlayacak.
BATMAN ÜNİVERSİTESİ PROJE ORTAĞI
Covid-19 Salgını nedeniyle ertelenen proje, “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı” (IKGSOP) kapsamında Bölgede destek almaya hak kazanan ilk büyük operasyon olup üç yıl süreyle TRC3 Bölgesi’nde uygulanacak. Proje bütçesi 3 Milyon 800 Bin Euro’dur. Mardin Artuklu, Batman, Siirt ve Şırnak Üniversitelerinin proje ortağı, Milli Eğitim Müdürlükleri ile Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerinin proje iştirakçisi olduğu proje, ilgili diğer kurum, kuruluşların katılımıyla yakın iş birliği ve koordinasyon içinde yürütülecek. Proje ekibinin ilk kez bir araya geldiği toplantıda, öncelikle Operasyon Koordinasyon Biriminin görev ve sorumlulukları ile proje faaliyetlerinin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik metodoloji görüşüldü. Faaliyetlerin gerçekleşmesi için oluşturulan çalışma planlarının üzerinden tek tek geçilerek faaliyetlerin zaman planlaması ve içerikleri istişare edildi. Projede ortak ve iştirakçi olarak yer alan Ajans Bölgesindeki Üniversiteler, Milli Eğitim Müdürlükleri, KOSGEP ve İŞKUR’la gerçekleştirilecek olan çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunulduktan sonra toplantı sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TECRÜBELİ SİYASETÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
TECRÜBELİ SİYASETÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
GENÇ KIZ EVDE ÖLÜ BULUNDU
GENÇ KIZ EVDE ÖLÜ BULUNDU