RECEP DOĞMUŞ VE İMECE GRUBU HKKINDA

İMECE Araştırma Grubu’nun ülke genelinde yaptığı Korona Virüs Araştırması ile ilgili olarak İMECE’ nin Batmandaki(şehrimizdeki) üyelerinden Recep DOĞMUŞ’ un (Reel Araştırma) görüşlerini aldık.

RECEP DOĞMUŞ VE İMECE GRUBU HKKINDA
Bu içerik 899 kez okundu.

Soru: Öncelikle İMECE Araştırma Grubu nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Cevap: İMECE; Türkiye’nin 17 farklı şehrinden 21 yerel araştırma şirketinin bir araya gelerek oluşturduğu bir girişim. Standartları yukarıya taşıyarak araştırma sektörünün gelişimine katkı koymayı ve birlikteliğimizin verdiği güç ile ülke genelinde araştırmalar üretmeyi hedefliyoruz.

Soru: Peki Korona Virüs hakkında bir araştırma fikri nasıl oluştu? Araştırma ile neyi amaçladınız?

Cevap: Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan Korona Virüs salgınının ülkemizdeki etkisi devam ediyor. Biz de İMECE olarak yaptığımız bu ilk araştırmada, toplumun tamamını ilgilendiren Korona Virüs salgını sürecindeki davranış değişimlerini ve salgın sonrası yaşam hakkındaki düşüncelerini öğrenmeyi amaçladık.

Soru: Araştırma ne zaman yapıldı, nerelerde yapıldı, kaç kişiyle görüştünüz?

Cevap: Anket uygulamaları 10-26 Haziran tarihlerinde yapıldı. Uygulama sürecinde; online, telefonla anket ve yüz yüze anket yöntemlerini kullandık. 80 şehirden, 15 yaş ve üzeri toplam 4.488 kişi ile görüştük. Araştırma örneklemi; ülkemizin sosyo-ekonomik ve demografik yapısı model alınarak belirlendi.

 

Soru: Peki, araştırma bize neler anlatıyor? Vatandaşların salgın ile ilgili düşünceleri neler?

Cevap: Katılımcılara farklı konu başlıklarında 28 soru sorduk. Öncelikle salgın sürecindeki yaşamları ile ilgili sorular yönelttik. Salgın sürecinde evde vakit geçirmek için dijital yöntemlere başvurulduğunu gördük. Sosyal medyada vakit geçirme %51,8 ile ilk sırada. İkinci sırada %49,4 ile film dizi izlemek geliyor. Katılımcıların %81,8’i salgın sürecinde telefondan ya da bilgisayardan görüntülü sohbete katılmış.

 

Soru: Korunma yöntemleri ve maske ilgili düşünceler ne yönde?

Cevap: Maske ile sorularımız neticesinde, vatandaşların maskeye ücretsiz ve kolay erişim sürecinde sıkıntılar yaşadığını görüyoruz. Katılımcıların %56,2’si aynı maskeyi birçok kez kullanmak zorunda kaldığını belirtiyor. Katılımcıların %17,9’u kendi maskelerini yaptıklarını belirtirken, %5,7’si aynı maskeyi birlikte kullandıklarını belirtiyor. Satın alınan koruyucuların başında %85,2 ile kolonya geliyor. Dezenfektanlar %67,9 ile ikinci sırada.

Soru: Araştırmanız, salgının ekonomik etkileri ve sosyal yardımlar ile ilgili neler söylüyor?

Cevap: Ekonomik etkiler oldukça güçlü ve yaygın. Her iki kişiden biri (%47,6) salgın sürecinde "kira, fatura, taksit, kredi kartı vb. ödemelerde sorun yaşadım" diyor. Katılımcıların %14,9’u sosyal yardım aldığını belirtiyor.

Ayrıca; katılımcıların %27,8’i sosyal yardıma ihtiyaç duyduğunu ama alamadığını belirtirken, %9,6’sı ise sosyal yardıma ihtiyaç duyduğunu ama almak istemediğini belirtiyor.

Bu ekonomik etkilerle mücadele ve geçimi sağlamak için başvurulan yolların başında %58,1 ile birikimleri harcama geliyor. Kredi-Kredi kartı %26,9 ile ikinci sırada yer alırken, tanıdıktan borç alma %26,7 ile üçüncü sırada.

 

Soru: Devletin salgına karşı aldığı önlemleri ve ekonomik tedbirleri nasıl değerlendiriliyor?

Cevap: Araştırma katılımcıları alınan önlemler ve tedbirler konusunda tatmin olmuş değil. Devletin salgının yayılımına karşı aldığı önlemleri yeterli bulanların oranı %36,3. Devlet tarafından alınan ekonomik tedbirleri yeterli bulanların oranı ise %20,7

 

Soru: Peki katılımcıların ruh halleri ne durumda? Kendilerini nasıl hissediyorlar?

Cevap: Katılımcılara “içinde bulunduğumuz günlerde en yoğun hissettiğiniz duygu hangisi” diye sorduk. Endişeli-Tedirgin cevabını verenler %37,9 ile ilk sıradalar. Bıkkın-Yılgın cevabını verenler %21,6 ile ikinci sırada yer alırken, Sabırlı-Sakin cevabını verenler %21,1 ile üçüncü sırada yer alıyorlar.

Endişe duyulan konuların başında %61,0 ile sağlık geliyor. Ekonomik durgunluk endişesi %58,7 ile ikinci sırada. Üçüncü sırada ise %53,9 ile eski sosyal yaşama dönememe endişesi geliyor.

Katılımcıların %19,9’unun salgın öncesine göre aile fertleri ile daha sık gergin anlar yaşadıklarını belirttiğini de ekleyeyim.

 

Soru: Katılımcılar geleceğe nasıl bakıyorlar? Son olarak neler söylemek istersiniz?

Cevap: Katılımcıların %27,7’si salgının 2021 Temmuz sonrasında kontrol altına alınacağını ve normale dönüleşeceğini öngörürken, %25,6’sı ise 2021 Ocak-Mart arası dönemde salgının kontrol altına alınacağını ve normale dönüleşeceğini öngörüyor. Toplamda %70’lik bir kesim 2020’de salgının kontrol altına alınamayacağı yönünde öngörüde bulunuyor.

Katılımcıların gelecekten umutlu olduklarını söylemek mümkün değil. 2020 yılının kalan kısmının ekonomik açıdan (gelirler, iş olanakları, tasarruf vb.) kötü geçeceğini belirtenlerin oranı %65,0 iken, iyi geçeceğini belirtenlerin oranı sadece %6,6.

Umuyorum ki, salgın bir an önce kontrol altına alınır ve bu süreci her anlamda en az hasarla atlatabiliriz. Herkese sabır ve sağlıklı günler diliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eğitim-Sen'den EBA açıklaması
Eğitim-Sen'den EBA açıklaması
Songur Öğretmenleri unutmadı
Songur Öğretmenleri unutmadı