​HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, gerçekleştirdikleri HÜDA PAR 5. Olağan Büyük Kongresi sonrası yaptığı açıklamada, Kürtlerin bu ülkenin asli kurucu unsuru olmasına rağmen yıllarca dillerinin yasaklandığını söyledi.

Bu içerik 106 kez okundu.

HÜDA PAR 5. Olağan Büyük Kongresi'nin ardından basına açıklama yapan HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, anadilde eğitim konusunda hem anayasanın hem ilgili yasaların değişmesi gerektiğini ifade etti. 

Kongre ile ilgili açıklama yapan Ramanlı, "5. Olağan Kongremiz hayırlı olsun. Bugün aramıza yeni katılan üyelerimizle beraber genel idare kurulumuz istişare kurulumuz daha da güçlendi elhamdülillah. Yükümüzün daha da ağırlaştığının farkındayız. Bu yükü kaldırabileceğimiz kadrolarımızı bugün itibariyle temin etmiş olduk, inşallah çok güzel hizmetlere çok güzel bir siyasi yürüyüşe hep beraber imza atarız. Hakça paylaşım ve adil sistem dedik. Bundan kastımız 85 milyon olarak bütün Türkiye, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü yok. Herkesin bu ülkede İnsan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabileceğini biliyoruz. Bunu ispat edebiliriz. Bunun için de çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Bu ülke hepimizin bütün renkleriyle, inançlarıyla, dilleriyle bütün Türkiye birdir, bütündür. Adil bir sistemde 85 milyon vatandaşın, kendilerini birinci sınıf vatandaş hissetmenin yolu var. Bunun mümkün olduğunu herkese göstermek istiyoruz." diye konuştu.

Anadilde eğitim konusuna değinen Ramanlı, "Biliyorsunuz 30 milyona yakın Kürt vatandaşımız var. Kürtler bu ülkenin asli kurucu unsuru olmasına rağmen yıllarca dilleri yasaklandı. Varlıkları kabul edilmedi. Asimilasyona tabi tutuldular. Bugün bir ölçüde asimilasyon, inkâr azalmış görünüyor ama anadil önünde ciddi engeller olduğunu hepimiz biliyoruz. Anadilde eğitim konusunda hem anayasanın hem ilgili yasaların değişmesi elzemdir. Bunun için bu farkındalığı oluşturabilmek için elimizden geleni yapacağız. Gayretlerimizi devam ettireceğiz, çünkü bu bir insani haktır. Bu hakkın teslim edilmesi sadece Kürtler için değil bu ülkede yaşayan anadilleri farklı bütün insanlarımız için lazımdır. HÜDA PAR bu çözümün inşallah bir adresi ve paydası olacaktır." ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Minibüsçüler belediyeyi mahkemeye verecek
Minibüsçüler belediyeyi mahkemeye verecek
Haftanın bir günü kapalı olacaklar
Haftanın bir günü kapalı olacaklar