Asayiş olaylarının bilançosunu açıkladı

Mayıs ayı içerisinde Batman genelinde gerçekleştirilen asayiş faaliyetlerine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ekrem Canlp, asayiş olaylarını aydınlatma oranlarının arttığını ifade etti.

Asayiş olaylarının bilançosunu açıkladı
Bu içerik 57 kez okundu.

HIRSIZLIK OLAYLARINDA DÜŞÜŞ…

Valilik toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba ve İl Jandarma Komutanı Adem Taşkın da hazır bulundu. Geçen yılın Mayıs ayında toplamda bin 3 asayiş olayı meydana gelirken bu yılın Mayıs ayında meydana gelen asayiş olaylarının sayısının 990’a gerilediğini aktaran Canalp, “Geçen sene Mayıs ayında mal varlığına karşı 290 suç işlenmişken bu yılın Mayıs ayında yüzde 34’lük bir azalma meydana gelmiştir. İş yerinden ve resmi kurumlardan hırsızlıklarda yüzde 61 azalma yaşandı. Evden hırsızlıklar yüzde 53 azalmıştır. Yan kesicilik suçlarında da yüzde 57’lik bir azalma meydana gelmiştir. Mal varlığına karşı işlenmiş olan suçlarda aydınlatma oranlarımız da yüzde 67’den yüzde 70’e çıkmış bulunmaktadır. Bu oranı tüm asayiş olaylarında da değerlendirdiğimiz zaman yüzde 87’den yüzde 90’a varan bir aydınlatma oranına kavuşmuş durumdayız” diye konuştu.

UYUŞTURUCUDAN 111 KİŞİ TUTUKLANDI

En esaslı konularından birinin de uyuşturucuyla mücadele olduğuna vurgu yapan Canalp, şöyle devam etti: “2023 yılının ilk 5 ayında müdahale edilen olay sayısı 487 iken 2024 yılının ilk 5 ayında ise müdahale edilen olay sayısı bin 164’tür. Dolayısıyla yüzde 139’luk bir müdahale artışı söz konusudur.  Bu kapsamda geçen sene Mayıs ayında uyuşturucu madde ticareti yapmaktan mahkemelerce tutuklanan kişi sayısı 7 iken bu sene bu sayı 40’a yükselmiştir. 2024 yılından itibaren uyuşturucu madde ticareti yapmaktan hakkında adli işlem başlatılan toplam 111 şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KURBAN, TELAFİ ETMEKTİR!
KURBAN, TELAFİ ETMEKTİR!
YAKUP KÜÇÜKLER, ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ…
YAKUP KÜÇÜKLER, ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ…