Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


HRİSTİYANLAR’A, İSLAMI ANLATIYOR

01 Haziran 2019, 09:37

BHA - Batmanlı ilahiyatçı M.Reşit Uygun, ikamet ettiği Hollanda’da, kilise ve Camilerde Hristiyan ve Müslüman vatandaşlarına ‘İslam Dinini ve Peygamberlerin hayatını’ anlatması tüm gözleri kendisine çevirdi.

Hollanda’nın Beverwijk şehrinde yaşayan İlahiyatçı Uygun, çevresindeki papazlarla birlikte, burada yaşayan Müslüman ve Hristiyan halklarının, birbirlerine karşı anlayışlı ve saygılı olmaları için çaba sarf ediyor. 
“HER PROGRAMDA BİR PEYGAMBERİN HAYATI”
Her programda Cami veya Kilisede papazlarla birlikte, bir peygamberin hayatını herkesin kendi inandığı dinine göre anlattığını belirten Batmanlı İlahiyatçı Mehmet Reşit Uygun, amaçlarının İslam Dininin güzelliklerini tüm gerçekliğiyle diğer dinlerdeki insanlara aktarmak olduğunu söyledi. Uygun yaptığı açıklamada; “Müslüman ve Hristiyan halklarının birbirleriyle
tanışmaları için programlar organize ediyoruz. Her defasında bir peygamberin hayatını işlemekteyiz. Geçen sene Hazreti İbrahim (A.S), bu sene ise Hazreti İsa (A.S)’dan bahsettik. Papaz, kendi inanç esaslarına göre peygamberden bahsederken, bende Kur’an-ı Kerim'deki Allah'ın ayetlerini esas alarak bizim inanç esaslarımıza uygun olarak o peygamberi anlatmaya çalışıyorum. Daha sonra programa hem kiliselerden, hem de camilerden gelen katılımcıların sorularına papazla birlikte cevap vermeye çalışıyoruz. Konuşmalar Hollandaca lisanıyla icra edilmektedir. ”diye konuştu. 


“AMAÇ ÖN YARGILARI KIRMAK”
Asıl amaçlarının Müslüman ve diğer inançlara sahip insanlar arasındaki önyargıları kırmak olduğunu belirten Batmanlı ilahiyatçı Mehmet Reşit Uygun, Hollanda’da bunu başardıklarını söyledi. İlahiyatçı Uygun açıklamasının devamında; “Nasipse seneye yepyeni bir konuyla insanlarımızın karşısına çıkmayı planlıyoruz. Hedefimiz; inançları ne olursa olsun insanların birbirlerini tanımaları, karşılıklı saygı duymaları, ön yargılardan kurtulmalarını sağlamaktır. İnsanlar medya kanalıyla inançlar hakkında çokça etkilenmekte ve ön yargılı konuşmaktadırlar. İnsanları yakınlaştırıp, karşılıklı konuşmalarını sağlamaya çalışıyoruz ki, aradaki buzlar erisin. Papazla birlikte yüksek lisans ünvanımızla, teolojik bilimiyle konuları işlemekteyiz. Programlar hem kilise hemde cami cemaatleri tarafından takdirle karşılanmaktadır.” diye konuştu. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
BHA - 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma G..
Yeni bir hayat arayışıyla ABD'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışırken..
BHA - Batman Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, 26 ..
Batmanlı Kenan Güngördü; “450 GÜNDÜR EYLEM YAPIYOR”KHK Yasalarıyla İsta..
13 Yaşındaki ortaokul öğrencisi Hüsnü ile 19 yaşındaki oğlu Serhat’ın boğul..
BHA - Batman Posta Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ay kimliği belirsiz ..
f
    RSS
    © 2019 - Basın Haber Ajansı
    bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=