Lütfen bekleyin..

Ffff
FLAŞ HABER


İlimizde 'Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler' Konulu Konferans Düzenlendi

30 Mayıs 2019, 12:37

BHA - Batman Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Adalet, Ombudsman ve Üniversiteler’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ombudsmanlık kurumunun işlevine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Görüntülü reklam

Batman Üniversitesi Merkez kampüs konferans salonunda düzenlenen konferansa; Valimiz Hulusi Şahin, İdare Mahkemesi Başkanı Osman Aydın, Vergi Mahkemesi Başkanı Salih Abanoz,  Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Erkan, Bingöl eski Milletvekili Hüsamettin Korkutata  kamu kurum yöneticileri, STK temsilcileri, öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. 

Valimiz Hulusi Şahin ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş'un açılış konuşmalarıyla başlayan konferansta; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulmasındaki hedefler ve ülkemizdeki işleyişine ilişkin bir sunum yaptı. 

Konuşmasında arabuluculuk mekanizmasının bizim kültürümüzün temel unsurlarından bir tanesi olduğunu belirten Valimiz,  "Bu mekanizmayı yeniden tesis etmek, özellikle mahkemelerimizin üzerindeki yükü ciddi anlamda azaltacaktır. Devletlerin temel ilkeleri var. Tabi ki en temeli adalettir. Adalet üzerine bir devleti bina edebilirsiniz ki payidar olsun, yoksa zulüm üzerine oluşturulmuş hiçbir devletin geleceği yoktur. Tarihte bunun örneği yoktur. Biz devletimizin istikbalini düşünüyorsak, oturtulması gereken ana kaidelerin başında adalet geliyor" diye konuştu. 

Valimiz, "Devlet Dediğiniz Şey Aslında Bir Gelenekten ve Bir Kültürden İbarettir"

İdarenin işleyişinde liyakat,  ehliyet ve sadakat gibi kriterlerin temel alınması gerektiğini ve devletin bir kültürden ibaret olduğunun altını çizen Valimiz,  "15 Temmuz'dan sonra bu sadakat ilkesinin ne kadar önemli olduğunu gördük. İdarenin çalışırken dikkat etmesi ve bunu mekanizmalarla oturtması gereken bazı konular var. Örneğin şeffaflık gibi, hesap verebilirlik gibi idari işlemler mutlaka bir şekilde kontrol edilebilir olmalı. Hem teftiş mekanizmalarına hem de hizmet alıcılarına hesap verebilmek önemli. Bu kanalların, bu mekanizmaların sadece adli değil, idari kanalların da oluşması lazım.  Hesap verebilirlik açısından kamu denetçiliği çok güzel yeni bir kapı açtı. Bunu başarabilirsek gerçekten idaremiz çok sağlam temeller üzerine oturacak.  Devletimizin çok sağlam ve güçlü bir devlet kültürü olduğunu tüm kalbimle inanıyorum.  Bunun geçmişi en az üç bin yıl geriye gidiyor. Devlet dediğiniz şey aslında bir gelenekten ve bir kültürden ibarettir.  Sizde devlet geleneği ve kültürü varsa,  devletiniz devlet gibi olur, tabela devleti olmaz" dedi. 

Daha sonra davetlilere hitap eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 2010 yılındaki anayasa değişikliği ile birlikte hak ve hürriyetler açısından iki tane temel müessese geldiğini belirterek,  "Bu Müesseslerden bir tanesi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı, diğeri de Kamu Denetçiliği Kurumu. Bunlar hak arama kültürünü yaygınlaştırmış olan müesseselerdir Kurulmasındaki hedef devletle, idareyle insanlar arasındaki ilişkide sorun çıktığında, sıkıntı oluştuğunda, problem oluştuğunda insanımız, vatandaşımız mahkemeye gitmesin, bu kuruma başvursun, bu kurum da işini çözsün. Kuruluş gayesi bu. Yani hakkaniyeti, adaleti tesis etmek için kurulmuş olan bir kurum. Bu süreçte ne oldu; Türkiye'de inanılmaz derecede terör olayları arttı. Bir taraftan PKK, devlet bu hak ve özgürlükleri tanırken buralarda hendek kazdılar, çukur kazdılar içine bomba koydular. Özerklik ilan edip, koydukları bombaları korumak için de belinde silahla dolaştı. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devlet böyle bir şeye müsaade etmez, nitekim etmedi de. Hak ve özgürlüklerin kullanılması ayrı bir şeydir, ifade hürriyeti ayrı bir şeydir, terör ayrı bir şeydir. Sonuna kadar biz kurum olarak da anayasadaki haklar itibarıyla hak ve özgürlüklerin yanındayız. Fikir ve ifade hürriyetinin yanındayız. Bunun şartı nedir; insan düşüncesini anlatırken, fikrini açıklarken başkalarına hakaret etmeyecek, ikincisi terörü ve şiddeti övmeyecek" diye konuştu. 

Konferans soru-cevap bölümün ardından sona erdi.  

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Görüntülü reklam
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
BHA - Valimiz Hulusi Şahin, başkanlığında “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Se..
BHA - Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Eren “ÖĞRENCİLER BİZİM GELEC..
BHA - Eğitimci İş Adamı Cuma DİŞİKIRIK 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı dolayı..
SHA - Batman Halk Eğitim Merkezi, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında bünye..
BHA - Eğitim camiasının değerli mensupları ve sevgili öğrencilerimizin 09 E..
BHA - İlimizde Milli Eğitim Vakfı İlkokulu özel sınıfında okuyan Down sendr..
Şehir İçi Minibüslerinden Memnun musunuz ?
Görüntülü reklam
Görüntülü reklam
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
Görüntülü reklam
Görüntülü reklam
f
    RSS
    © 2019 - Basın Haber Ajansı
    bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=