Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER


"YAŞAMI SAVUNUYORUZ, ÖLÜMLER DURSUN"

27 Mart 2019, 13:39

BHA - SES Çezaevlerinde açlık grevleri nedeniyle yaşamını litiren tutuklarla ile ilgili açıklamada bulundu.

Görüntülü reklam

İŞTE O AÇIKLAMA

İmralı Hapishanesi’nde Abdullah Öcalan ve diğer 3 mahpus üzerindeki tecridin kaldırılması amacı ile 8 Kasım 2018 günü Leyla Güven tarafından başlatılan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri halen Türkiye’de 100’ün üzerinde hapishanede binlerce kişi tarafından sürdürülmektedir.

İmralı Hapishanesinde tutulan Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacı ile yaşamına son veren insanlar bizleri derin bir üzüntü içerisinde bırakmıştır. 21 Şubat 2019 günü Almanya’da Uğur Şakar, 17 Mart 2019 günü Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Zülküf Gezen, 22 Mart 2019 günü Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde Ayten Beçet, 24 Mart 2019 günü Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi’nde Zehra Sağlam,26 Mart 2019 günü Mardin E tipi Cezaevinde Medya Çınar yaşamlarına son vermişlerdir. Öncelikle bu kişilerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi paylaşmak isteriz.

21 yy da yaşam hakkının uluslar arası anlaşmalar ve anayasada güvence altına alınmasına rağmen özellikle son 2 yıllık OHAL süreciyle birlikte ülke bir rejim değişikliğine gitmiş ve demokrasinin olmasa olmazı kuvvetler ayrılığı neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yaşanan darbe süreci bazı güçlerin eline hayal bile edemeyecekleri yetkiler vermiştir. Bununla birlikte yıllarca mücadele edilerek elde edilen kazanımlar bir bir ortadan kaldırılmıştır. Ülkenin ve halkımızın geleceği karanlığa teslim edilmiştir. Özellikle Kürt sorunun çözümü noktasında derin eller halkın beklentilerini yok saymış ve hukuk bireyselleştirilmiştir. Bu süreç topluma istikrar gibi sunularak algı operasyonları yapılmıştır. Özellikle siyasilerin kürsü dokunulmazlıkları yok sayılarak halkların iradeleri cezaevlerine konmuştur. Kürt sorunun çözümünün muhataplarıyla yapılabileceği gerçeği yok sayılarak anti demokratik uygulamalar üst seviyeye çıkmıştır. Bu sürece demokratik tepkilerin önü kapatılmıştır. tamda bu süreçte Hakkari milletvekili Leyla Güven ülke demokrasi üzerindeki tecride karşı açlık grevine başlamış ve hukukun bireysellikten çıkarılıp özüne göre uygulamalarına dönüşmesi için açlık grevine girmiştir daha sonraki süreçte bu açlık grevleri yayılarak cezaevlerine yansımıştır. Dün Batman cezaevinde de 40 kişinin süresiz açlık grevine dahil olduğu ve ülke genelin de sayının her geçen gün arttığı bilinmektedir.

Bilindiği gibi uzun süreli açlığın; insan vücudu üzerinde çok olumsuz etkileri mevcuttur. Sürecin bir aşamasından sonra açlık grevlerine bağlı ölümlerin yaşanabildiği, geçmiş acı deneyimler bize göstermiştir. Bir kez daha ölümlere, Cezaevlerinden daha fazla cenazenin çıkmasına ve Açlık grevlerine bağlı kalıcı hasarlara tanıklık etmek istemiyoruz.

Bizler, Emek, Meslek ve İnsan hakları örgütleri varoluşundan bu yana; insan yaşamını merkeze alan kurumlar olarak insan yaşamını her türlü kavram ve kaygının ötesinde ele alır, her şeyin merkezine insanı, yaşamını ve sağlığını koyarak şekillendiririz.

Mahpusların içerisinde bulunduğu siyasal ve psikolojik ortamın farkındayız. Ancak tecridin kaldırılması noktasında kişilerin yaşamlarına son verme tarzında ki eylemlere başvurulmasını doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.

Batman Demokrasi Platformu Olarak;

- Açlık grevlerinin yaşatmayı esas alarak çözülmesini,

- Tecrit gibi başta BM Mandela Kuraları olmak üzere Türkiye yasalarına bile aykırı uygulamaların son bulmasını, siyasi iktidarı bir an önce sorumlu davranarak hapishanelerdeki tecridi kaldırmaya davet ediyoruz.

-Yaşamına son veren mahpusların ailelerinin cenazelerini defnetme ile ilgili hakları hiçe sayılmış, cenazeler ailelerin inançlarına, kültürlerine ve örflerine aykırı olarak apar topar polis tarafından gece vakti defnedilmiş, cenaze töreni yapılmasına izin verilmemiştir. Usulüne uygun defin hakkı ailelerin yas süreçlerini yaşayabilmeleri bakımından mutlaka uyulması gereken bir haktır. Siyasi iktidarı cenazelere karşı olan bu saygısız ve kanuna aykırı tutumunu terk etmeye, ailelerin yas süreçlerini yaşamasına izin vermesini talep ediyoruz.

-Halen yüzün üzerindeki hapishanede binlerce kişi tarafından devam ettirilen süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerinde gelinen aşama oldukça ciddidir. Gerek açlık grevcilerinin sağlık durumlarının izlenmesi, gerekse de taleplerin demokratik kamuoyu tarafından duyulduğunun ortaya konabilmesi için bağımsız heyetlerin ve bağımsız hekimlerinin cezaevlerine girmesine izin verilmelidir. Siyasi iktidar bu husustaki sorumluluğunu görmeli ve bir an önce bu talepleri karşılamalıdır.

Önüne geçilebilir nedenlerle kimsenin kalıcı olarak zarar görmemesi, daha fazla can kayıplarının yaşanmaması için başta siyasi iktidar ve ilgili yetkililerin gerekli çabayı göstermelerini belirterek herkesi bir kez daha duyarlı ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki; asıl olan yaşamdır. Umarız ve dileriz ki; daha fazla Ölüm Değil, Yaşam Kazanır!

BATMAN DEMOKRASİ PLATFORMU

Dönem Sözcüsü Deniz TOPKAN

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Görüntülü reklam
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
BHA - Turgut Özal Bulvarı Batman Park Karşısı, Soraçan alışveriş merkezinin..
BHA - Batman’ın 19 Mayıs Mahallesinde kimliği belirsiz 15 yaşlarındaki bir ..
BHA - Valimiz Hulusi ŞAHİN, İlimizde yapımı devam eden Kadın Doğum ve Çocuk..
BHA - Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde..
BHA - Batman’da kendi alanında eksikliği hissedilen ve 24 saat aralıksız hi..
BHA - Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, unlu mamul üretimi yapan..
f
    RSS
    © 2019 - Basın Haber Ajansı
    bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=